Hamkorlik munosabatlarini mustahkamlash, yangi ishbilarmonlik imkoniyatlarini yaratish va iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish maqsadida tashkil etilgan ushbu tadbirning ochilish marosimida Oʻzbekiston va Yevropa Ittifoqining 300 dan ortiq hukumat va ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etdi.
Tadbir avvalida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning forum ishtirokchilariga murojaati oʻqib eshittirildi. Unda davlatimiz rahbari ilk bor o‘tkazilayotgan mazkur konferensiya Yevropa bilan o‘zaro savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va kooperatsiya aloqalarini yanada mustahkamlashga katta hissa qo‘shishiga, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi mavjud salohiyatni yuzaga chiqarishga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
Taʼkidlanganidek, bugungi kunda Oʻzbekistonda Yevropa kapitali ishtirokida 1000 ga yaqin korxona faoliyat koʻrsatmoqda. Ular uchun elektrotexnika, mashinasozlik, kimyo, togʻ-metallurgiya, energetika, qishloq xo'jaligi, to'qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarish, turizm va boshqa sohalarda qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga eng qulay sharoitlar yaratilmoqda.
Yevropa komissiyasi prezidenti Ursula fon der Leyen ishtirokchilarga yo‘llagan videomurojaatida O‘zbekistonning jahon savdo va investitsiyalardagi roli ortib borayotganini, shuningdek, ulkamizning muhim geosiyosiy mavqei va hamkorlikning ulkan salohiyatiga ega ekanini ta’kidladi.
YeIning axborot texnologiyalari, foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlash sohalarida hamkorlikni rivojlantirishga tayyorligi bildirildi. Bu, oʻz navbatida, yangi korxonalar ochish, ish oʻrinlari yaratish, birgalikda yangi transport va logistika yoʻlaklarini tashkil qilish imkonini beradi.
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov bir qator muhim ko‘rsatkichlarni, jumladan, Yevropa Ittifoqi kompaniyalari bilan umumiy qiymati 30 milliard dollardan ortiq qo‘shma loyihalar amalga oshirilayotgani, 3-Toshkent Xalqaro Investitsiya forumida Yevropa Ittifoqining 320 dan ortiq vakillari ishtirok etganini qayd etdi.
Ishtirokchilarga mamlakatimizda sarmoyaviy va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumotlar taqdim etildi. Xususan, tovar ayirboshlash hajmini oshirish, transchegaraviy transport yo‘laklarini rivojlantirish, elektronika, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat, farmatsevtika va kimyo sanoatida yangi ishbilarmonlik tashabbuslarini shakllantirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar samaradorligi ochib berildi.
O‘z navbatida, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Toivo Klaar mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas tusga ega islohotlarning natijalarini, iqtisodiyotning ochiqligi va investorlar uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlarni yuksak baholab, Yevropa Ittifoqi kompaniyalarini mamlakatimiz iqtisodiyotining turli sohalaridagi qo‘shma loyihalarda faol ishtirok etishga chaqirdi.
Tadbir yakunlari boʻyicha Yevropa Ittifoqi va Oʻzbekiston Respublikasi oʻrtasida "Xom ashyoning qoʻshilgan qiymatini yaratish barqaror zanjirlari sohasida strategik sheriklik boʻyicha oʻzaro anglashuv memorandumini amalga oshirishga doir “Yoʻl xaritasi” imzolandi.

В церемонии открытия мероприятия, призванного укрепить партнерские отношения, создать новые деловые возможности и углубить экономическое сотрудничество, приняли участие более 300 представителей правительственных и деловых кругов Узбекистана и ЕС.
В начале мероприятия было зачитано обращение Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева участникам форума. В нем глава государства выразил убеждённость, что проводимая впервые конференция внесет большой вклад в дальнейшее укрепление взаимных торгово-экономических, инвестиционных и кооперационных отношений с Европой и послужит раскрытию существующих потенциалов между нашими дружественными странами.
Отмечалось, что сегодня в Узбекистане функционируют почти 1000 предприятий с участием европейского капитала, для которых создаются самые благоприятные условия для реализации совместных проектов в сферах электротехники, машиностроения, химии, горной металлургии, энергетики, сельского хозяйства, производства текстиля, туризме и других.
Выступившая с видеообращением Президент Европейской Комиссии Урсула фон дер Ляйен отметила растущую роль Узбекистана в мировой торговле и инвестициях, а также важное геополитическое положение и огромный потенциал сотрудничества с нашей страной.
Озвучена готовность ЕС развивать взаимодействие в сферах информационных технологий, добыче и переработке полезных ископаемых, что позволит открывать новые предприятия и рабочие места, совместно создавать новые транспортно-логистические коридоры.
Министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов привёл ряд знаковых показателей, в том числе, реализацию совместных проектов с компаниями из ЕС на сумму более $30 млрд, участие свыше 320 представителей ЕС на 3-м Ташкентском инвестиционном форуме.
Участникам представлена информация о проводимой в стране работе по совершенствованию инвестиционного и бизнес климата. В том числе, раскрыта эффективность принимаемых мер по увеличению объёмов товарооборота, развитию трансграничных транспортных коридоров, генерации новых бизнес-инициатив, включая сферы электроники, сельского хозяйства, пищевой, фармацевтической и химической промышленности.
В свою очередь посол ЕС в Узбекистане Тойво Клаар, высоко оценив впечатляющие итоги необратимых реформ в стране, открытость экономики и комфортные условия для инвесторов, призвал компании ЕС к активному участию в совместных проектах в нашей стране, расширению присутствия в самых разных отраслях экономики.
По итогам мероприятия состоялось подписание Дорожной карты по реализации Меморандума о взаимопонимании по стратегическому партнерству в области устойчивых цепочек создания стоимости сырья между Европейским Союзом и Республикой Узбекистан.