O‘zbekiston Respublikasi Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi va Ispaniyaning ACIR SOUTHERN EUROPE investitsiya kompaniyasi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi, unda hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi. Muzokaralarning asosiy maqsadi, Oʻzbekistonda qoʻshma korxonalar tashkil etish boʻyicha sarmoyaviy takliflarni aniqlash boʻldi. Xususan, korxona farmatsevtika, kosmetika, sanoat suvlarini tozalash, irrigatsiya, oziq-ovqat texnologiyalari kabi sohalarda loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor.
Ma’lumot uchun: ACIR Southern Europe (Ispaniya) Janubiy Yevropa va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va sanoat aloqalarini rivojlantirish bilan shug‘ullanadi. U individual asosda iqtisodiyotning turli sohalarida loyihalarni ishlab chiqadi, moliyalashtiradi va boshqaradi. Uning tajribasi unga kompaniyalarni xalqarolashtirish, moliyalashtirish va kengaytirish uchun eng yaxshi echimlarni taklif qilish imkonini beradi. Markaziy Osiyo davlatlari (Oʻzbekiston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston va Turkmaniston) va Janubiy Yevropa (Ispaniya, Italiya, Portugaliya, Gretsiya va Kipr) oʻrtasida investitsiya va savdo loyihalari amalga oshirilmoqda.
Uchrashuv O‘zbekiston va Janubiy Yevropa mamlakatlari korxonalari, tashkilotlari va tadbirkorlari o‘rtasida ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish va kengaytirishga tomonlarning o‘zaro istagini tasdiqlovchi o‘zaro anglashuv Memorandumini imzolash bilan yakunlandi. Ushbu Memorandum iqtisodiy o'sishga ko'maklashish va hamkorlikni mustahkamlash, mintaqada biznesni rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar ochishga qaratilgan.

The Investment Promotion Agency of the Republic of Uzbekistan and Spanish investment company “ACIR” SOUTHERN EUROPE held a meeting to discuss promising areas of cooperation. The main goal of the discussions was to identify investment proposals for the establishment of joint ventures in Uzbekistan. In particular, the company is interested in implementation of projects in such spheres as pharmaceuticals, cosmetics, industrial water treatment, irrigation and food technologies.
For information: ACIR Southern Europe (Spain) focuses on to the development of trade, economic and industrial relations between Southern Europe and Central Asia. It develops, finances and manages projects in different economic sectors on a case-by-case basis. Its experience allows it to offer the best solutions for internationalization. Investment and trade projects are being implemented between Central Asian countries (Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistan) and Southern Europe (Spain, Italy, Portugal, Greece and Cyprus)
The meeting ended with the signing of a Memorandum of Understanding, which confirmed the mutual desire of the parties to establish and expand business contacts between enterprises, organizations and entrepreneurs of Uzbekistan and the countries of Southern Europe. This Memorandum is aimed at promoting economic growth and strengthening partnership, opening new opportunities for business development in the region.