Joriy yilning 19-iyun kuni Birlashgan Arab Amirliklarining Dubay shahrida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratovning tashrifi doirasida Dubay Savdo-sanoat palatasi tomonidan Dubay – O‘zbekiston biznes seminari tashkil etildi.
Mazkur seminar O‘zbekiston va Birlashgan Arab Amirliklarining davlat idoralari hamda ishbilarmon doiralari vakillarini bir platformada birlashtirib, yuzdan ortiq ishtirokchini o‘zida jamladi.
Shuningdek, ushbu tadbir Dubayda O‘zbekiston kompaniyalarining ishtiroki tobora kengayib borayotganini ochiq namoyon etdi. 2024-yil yakuniga ko‘ra, Dubay Savdo-sanoat palatasida ro‘yxatdan o‘tgan O‘zbekistonlik kompaniyalar soni 700 dan oshib, bu ko‘rsatkich 2023-yilga nisbatan 34,5 foizga o‘sdi. Shu bilan birga, 2025-yilning birinchi choragida 60 dan ortiq o‘zbek kompaniyalari Dubay Savdo-sanoat palatasi a’zoligiga qabul qilindi.
Bundan tashqari, seminar davomida Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi rahbari Mansurjon Rasulev mamlakatimizda investitsiya muhitini yaxshilashga qaratilgan islohotlar va xorijiy investorlarga taqdim etilayotgan imtiyoz va preferensiyalar haqida taqdimot qildi.

19 июня 2025 года в г.Дубай в рамках визита Министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиза Кудратова прошел бизнес-семинар Дубай – Узбекистан, организованном Торгово-промышленной палатой Дубая.
Семинар стал площадкой для диалога между представителями государственных структур и деловых кругов двух стран, объединив более 100 участников.
Семинар продемонстрировал растущее присутствие узбекских компаний в деловом сообществе Дубая. По состоянию на конец 2024 года количество зарегистрированных в Торговой палате Дубая узбекских предприятий превысило 700, что составляет рост на 34,5% по сравнению с предыдущим годом. Только в первом квартале 2025 года членами Палаты стали более 60 новых компаний из Узбекистана.
В ходе мероприятия руководитель Агентства по привлечению иностранных инвестиций Мансуржон Расулев представил информацию о реформах, направленных на улучшение инвестиционного климата в Узбекистане, а также о предоставляемых иностранным инвесторам льготах и преференциях.