Urgench xalqaro aeroportini davlat-xususiy sheriklik asosida modernizatsiya qilish va boshqarish bo‘yicha e’lon qilingan tenderda Janubiy Koreyaning Incheon International Airport Corporation kompaniyasi g‘olib deb topildi.
2024-yilning 1-avgustida e’lon qilingan ushbu tenderda jami sakkizta xorijiy kompaniya ishtirok etib, ulardan beshtasi yakuniy bosqichga yetib keldi. Idoralararo tender komissiyasi texnik salohiyat, tajriba va boshqa mezonlarga ko‘ra Janubiy Koreya kompaniyasini eng munosib nomzod deb topdi.
Incheon International Airport Corporation yo‘lovchi va yuk terminalini to‘liq modernizatsiya qilib, yerda ko'rsatiladigan xizmatlarni ham o‘z zimmasiga oladi. Aerodrom infratuzilmasi — uchish-qo‘nish yo‘lagi, perron va boshqa asosiy obyektlar esa davlat tasarrufida qoladi hamda “Uzbekistan Airports” AJ tomonidan boshqariladi.
Ushbu tashabbus O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 30-avgustdagi PQ-308-sonli qaroriga asosan amalga oshirilmoqda va “Uzbekistan Airports” AJ, Transport vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan hamkorlikda olib borilmoqda. Loyihaning amaliy bosqichini boshlash sifatida 19 yillik konsessiya muddatini o‘z ichiga olgan DXSh shartnomasi imzolanadi.
Incheon International Airport Corporation Janubiy Koreyaning eng yirik aeroportini boshqaradi hamda dunyodagi eng band va texnologik jihatdan ilg‘or aeroportlar qatoriga kiradi. 2024-yil yakunlariga ko‘ra, aeroportning yo‘lovchi oqimi 70 million kishidan oshdi.

Uzbekistan has awarded a key international public-private partnership (PPP) contract to South Korea’s Incheon International Airport Corporation for the modernization and long-term operation of Urgench International Airport. The agreement marks a milestone in the country’s ongoing infrastructure transformation and commitment to leveraging global expertise in aviation.
The open tender process began on August 1, 2024, attracting submissions from eight leading international airport operators. Following a competitive selection process, five companies advanced to the final stage. An inter-agency tender commission selected the South Korean operator based on its technical capacity, operational experience, and long-term investment vision.
The project will follow a Build-Operate-Transfer model. Under this framework, Incheon International Airport Corporation will lead the modernization and management the airport’s passenger and cargo terminals, including ground handling operations. The Government of Uzbekistan, through Uzbekistan Airports JSC, will retain oversight and control of the airfield infrastructure, including the runway and apron.
The project implemented in accordance with Presidential Decree No. PP-308 dated August 30, 2024, and is overseen by Uzbekistan Airports JSC in close cooperation with the Ministry of Transport and the Ministry of Economy and Finance. The next step in the process will be the signing of a 19-year PPP agreement, which will formally launch the implementation phase.
Incheon International Airport Corporation operates the Republic of Korea’s largest air hub. It ranks among the world’s busiest and most technologically advanced airports. In 2024, it served over 70 million passengers.