Urgench xalqaro aeroportini davlat-xususiy sheriklik asosida modernizatsiya qilish va boshqarish bo‘yicha e’lon qilingan tenderda Janubiy Koreyaning Incheon International Airport Corporation kompaniyasi g‘olib deb topildi.
2024-yilning 1-avgustida e’lon qilingan ushbu tenderda jami sakkizta xorijiy kompaniya ishtirok etib, ulardan beshtasi yakuniy bosqichga yetib keldi. Idoralararo tender komissiyasi texnik salohiyat, tajriba va boshqa mezonlarga ko‘ra Janubiy Koreya kompaniyasini eng munosib nomzod deb topdi.
Incheon International Airport Corporation yo‘lovchi va yuk terminalini to‘liq modernizatsiya qilib, yerda ko'rsatiladigan xizmatlarni ham o‘z zimmasiga oladi. Aerodrom infratuzilmasi — uchish-qo‘nish yo‘lagi, perron va boshqa asosiy obyektlar esa davlat tasarrufida qoladi hamda “Uzbekistan Airports” AJ tomonidan boshqariladi.
Ushbu tashabbus O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 30-avgustdagi PQ-308-sonli qaroriga asosan amalga oshirilmoqda va “Uzbekistan Airports” AJ, Transport vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan hamkorlikda olib borilmoqda. Loyihaning amaliy bosqichini boshlash sifatida 19 yillik konsessiya muddatini o‘z ichiga olgan DXSh shartnomasi imzolanadi.
Incheon International Airport Corporation Janubiy Koreyaning eng yirik aeroportini boshqaradi hamda dunyodagi eng band va texnologik jihatdan ilg‘or aeroportlar qatoriga kiradi. 2024-yil yakunlariga ko‘ra, aeroportning yo‘lovchi oqimi 70 million kishidan oshdi.

По итогам международного тендера на реализацию проекта модернизации и управления международным аэропортом Ургенча на основе государственно-частного партнерства победителем признана южнокорейская компания Incheon International Airport Corporation.
Тендер был объявлен 1 августа 2024 года. В нем приняли участие восемь иностранных компаний, пять из которых прошли на финальный этап. Межведомственная тендерная комиссия, руководствуясь критериями технической оснащённости, опыта и другими показателями, выбрала Incheon International Airport Corporation как наиболее подходящего партнёра.
Частный партнёр будет полностью отвечать за модернизацию и эксплуатацию пассажирского и грузового терминалов, включая наземное обслуживание. Государственная сторона — в лице АО «Uzbekistan Airports» — сохранит управление аэродромной инфраструктурой, включая взлётно-посадочную полосу и перрон.
Инициатива реализуется на основании Постановления Президента Республики Узбекистан от 30 августа 2024 года № ПП-308 и координируется АО «Uzbekistan Airports» совместно с Министерством транспорта и Министерством экономики и финансов. Следующим этапом реализации проекта станет заключение 19-летнего концессионного соглашения.
Incheon International Airport Corporation управляет крупнейшими воздушными воротами Республики Корея и входит в число самых загруженных и технологически оснащённых аэропортов мира. По итогам 2024 года пассажиропоток аэропорта превысил 70 миллионов человек.