2025-yil 21-sentyabr kuni qadimiy Xiva shahrida Xorazm xalqaro investitsiya forumi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi davlat idoralari va diplomatic korpus vakillari shuningdek, xorijiy va mahalliy investorlar ishtirok etdilar.
Shuningdek, mazkur forumda Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi direktori v.b. Mansurjon Rasulev mamlakatimizning investitsiyaviy muhitiga bag‘ishlangan taqdimot bilan chiqdi va Xorazm viloyatida xorijiy investorlar uchun mavjud bo‘lgan imkoniyatlar va yaratilayotgan imtiyozlar haqida batafsil ma’lumot berdi.
Forum doirasida Xorazm viloyati hokimligi va Allied Green Ammonia Pty Ltd kompaniyasi o‘rtasida viloyatda karbonsiz aviatsiya yoqilg‘isi ishlab chiqarish loyihasini amalga oshirish bo‘yicha kelishuv imzolandi.

21 сентября 2025 года в древнем городе Хива состоялся Хорезмский международный инвестиционный форум. В мероприятии приняли участие представители государственных органов Республики Узбекистан, дипломатического корпуса, а также иностранные и местные инвесторы.
и.о. директора Агентства по привлечению иностранных инвестиций Мансуржон Расулев представил инвестиционный климат Узбекистана и рассказал о возможностях, доступных иностранным инвесторам в Хорезмской области.
В рамках форума Хокимият Хорезмской области и компания Allied Green Ammonia Pty Ltd подписали соглашение о реализации проекта по производству безуглеродного авиационного топлива в регионе.