2025-yil 17-aprel kuni Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi Islom taraqqiyot banki (ITB) va Markaziy Osiyo mintaqaviy iqtisodiy hamkorligi (CAREC) instituti delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida kichik va o‘rta biznes subyektlari uchun qayta tiklanuvchi energetika sohasida investitsiya loyihalarini jalb etish bo‘yicha qo‘llanmalar va taqdimot materiallar ishlab chiqish, pirovardida barqaror va arzon energiya manbalarini yaratish orqali iqtisodiyotning rivojlanishini ta’minlash masalalari ko‘tarildi.
Shuningdek, Agentlikning institutsional salohiyatini oshirish va tahliliy imkoniyatlarini kengaytirish, shu jumladan Agentlik hodimlari uchun investorlar bilan ishlash, muzokaralar olib borish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va o‘zlashtirish ko‘nikmalarini oshirish bo‘yicha o‘quv dasturlari tashkil etish yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini yanada aniqlashtirish maqsadida o‘zaro muloqotni davom ettirishga kelishildi.

On April 17, 2025, the Investment Promotion Agency of the Republic of Uzbekistan held a meeting with representatives of the Islamic Development Bank (IsDB) and the Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC) Institute.
During the meeting, the parties discussed developing investment guides and presentation materials for implementing projects in renewable energy sector for small and medium-sized enterprises. The discussion centered on ensuring the sustainable development of the economy by creating stable and affordable energy sources.
The parties also exchanged views on enhancing the Agency’s institutional capacity and expanding its analytical capabilities. This included organizing training programs for Agency employees to improve skills in working with investors, conducting negotiations, and attracting and managing foreign direct investments.
In conclusion of the meeting, the sides agreed to maintain regular dialogue to further refine joint priorities and deepen cooperation.