2025-yil 17-aprel kuni Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi Islom taraqqiyot banki (ITB) va Markaziy Osiyo mintaqaviy iqtisodiy hamkorligi (CAREC) instituti delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida kichik va o‘rta biznes subyektlari uchun qayta tiklanuvchi energetika sohasida investitsiya loyihalarini jalb etish bo‘yicha qo‘llanmalar va taqdimot materiallar ishlab chiqish, pirovardida barqaror va arzon energiya manbalarini yaratish orqali iqtisodiyotning rivojlanishini ta’minlash masalalari ko‘tarildi.
Shuningdek, Agentlikning institutsional salohiyatini oshirish va tahliliy imkoniyatlarini kengaytirish, shu jumladan Agentlik hodimlari uchun investorlar bilan ishlash, muzokaralar olib borish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va o‘zlashtirish ko‘nikmalarini oshirish bo‘yicha o‘quv dasturlari tashkil etish yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini yanada aniqlashtirish maqsadida o‘zaro muloqotni davom ettirishga kelishildi.

17 апреля 2025 года в Агентстве по привлечению иностранных инвестиций прошла встреча с делегацией Исламского банка развития (ИБР) и Институтом регионального экономического сотрудничества Центральной Азии (ЦАРЭС).
В ходе встречи стороны обсудили подготовку инвестиционных путеводителей и презентационных материалов для реализации инвестиционных проектов в области возобновляемой энергетики с участием субъектов малого и среднего бизнеса. Подчёркивалось, что реализация таких инициатив будет способствовать обеспечению устойчивых и доступных источников энергии, а также поддержке экономического роста.
Также обсуждались вопросы укрепления институционального потенциала и расширения его аналитических возможностей Агентства. В частности, стороны обменялись мнениями по организации программ повышения квалификации сотрудников Агентства, направленных на развитие навыков взаимодействия с инвесторами, ведения переговоров, а также привлечения и эффективного освоения прямых иностранных инвестиций.
По итогам встречи стороны договорились продолжить диалог с целью определения приоритетных направлений сотрудничества.