2025-yil 15-aprel kuni Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligida BancTrust & Co. Investment Bank (BancTrust) bankining qarz bozorlar departamenti ijrochi direktori Ishil Chag‘layan va boshqaruv direktori Robert Fernandes bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuv davomida davlat korxonalari va xususiy sektorga mo‘ljallangan qarz va aralash moliyalashtirish mexanizmlarini joriy etish masalalari muhokama qilindi. BancTrust rivojlanayotgan bozorlardagi muvaffaqiyatli loyihalari haqida ma’lumot berdi. Xususan, O‘zsanoatqurilishbanki uchun yevrobondlar emissiyasi, Istanbul shahar hokimiyati va yirik turk kompaniyalari uchun xususiy kreditlash bitimlari kabi tajribalari bilan bo‘lishdi. Shuningdek, O‘zbekistonga qiziqish bildirayotgan xalqaro fondlar uchun mo‘ljallangan investitsiya mahsulotlari ishlab chiqish bo‘yicha takliflar ilgari surildi.
Agentlik, o‘z navbatida,  O‘zTMK, OKMK, NKMK kabi mamlakatning yirik kompaniyalari hamda xususiy sektor tomonidan taklif etilayotgan investitsiya loyihalari haqida ma’lumotlar taqdim etdi.
Uchrashuv yakunida o‘zaro hamkorlikni davom ettirishga, jumladan, Agentlik tomonidan tashkil etiladigan xalqaro “road show” va investitsiya tadbirlari doirasida hamkorlik qilishga kelishib olindi.
BancTrust – 1995-yilda Londonda tashkil etilgan bo‘lib, rivojlanayotgan bozorlar bilan ishlashga ixtisoslashgan. Bank qimmatli qog‘ozlar bilan operatsiyalar, moliyalashtirish va investitsion tadqiqot, korporativ va investitsiya xizmatlarini taklif etadi.

15 апреля 2025 года в Агентстве по привлечению иностранных инвестиций состоялась встреча с исполнительный директором по рынкам долгового капитала Ишил Чаглаян и управляющим директором Роберт Фернандес BancTrust & Co. Investment Bank (BancTrust).
Обсуждение было сосредоточено на внедрении инструментов долгового и смешанного финансирования для поддержки государственных предприятий и частного сектора. Представители BancTrust поделились опытом реализации проектов на развивающихся рынках, включая размещение евробондов для Узпромстройбанка, сделки частного кредитования для муниципалитета Стамбула и крупных турецких компаний. Также были представлены предложения по созданию продуктовой линейки инвестиционных решений для международных фондов, заинтересованных в Узбекистане.
Агентство, в свою очередь, представило информацию о ключевых инвестиционных проектах крупнейших национальных компаний, таких как УзКТМ, AГМК, НГМК, а также предложения от частных компаний.
По итогам встречи достигнута договоренность о дальнейшем взаимодействии, в том числе в рамках международных роуд-шоу и инвестиционных мероприятий, проводимых Агентством.
BancTrust — лондонский инвестиционный банк, основанный в 1995 году. Специализируется на работе с развивающимися рынками, предоставляя услуги в области корпоративных и инвестиционно-банковских операций, сделок с ценными бумагами, структурного и проектного финансирования, а также инвестиционных исследований.