Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi Avstraliyaning yetakchi toza energiya infratuzilmasi ishlab chiquvchisi Allied Green Ammonia (AGA) kompaniyasi bilan O‘zbekistonda qiymati 5,5 milliard AQSh dollariga teng yashil karbamid va barqaror aviayoqilg‘i (SAF) ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan yirik loyihani birgalikda o‘rganish bo‘yicha Anglashuv Memorandumini imzoladi.
Mazkur hujjat Birlashgan Arab Amirliklarining Abu-Dabi shahrida bo‘lib o‘tgan XIV Yillik investitsiyaviy majlis (AIM Congress 2025) doirasida imzolanib, O‘zbekistonning barqaror sanoat rivoji bo‘yicha mintaqaviy markazga aylanish yo‘lida muhim bosqich bo‘lib xizmat qiladi.
Imzolangan Memorandum doirasida tomonlar yagona integratsiyalashgan “yashil” energiya loyihasini ishlab chiqish bo‘yicha hamkorlik qiladi. Ushbu loyiha yiliga 800 ming tonna yashil karbamid, 350 ming tonna barqaror aviayoqilg‘i (SAF) va 35 ming tonna yashil dizel ishlab chiqarish quvvatiga ega. Shuningdek, loyiha doirasida kuniga 6 000 tonnagacha biomassa va 4 GVtgacha qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish rejalashtirilgan. Umumiy maydoni 7 000 gektarni tashkil etuvchi majmua ilg‘or texnologiyalar asosida barpo etilishi va 5,5 milliard dollarlik to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya hisobiga moliyalashtirilishi ko‘zda tutilgan.
Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi direktor vazifasini bajaruvchi Mansurjon Rasulev O‘zbekistonning barqaror rivojlanish maqsadlariga muvofiq strategik investitsiyalarni jalb etishdagi qat’iy pozitsiyasini ta’kidladi:
“Allied Green Ammonia bilan tuzilgan ushbu Memorandum O‘zbekistonning “yashil” sanoatlashtirish va global toza energiya bozoriga kirib borish sari qo‘ygan muhim qadamidir”.
AGA kompaniyasi Boshqaruv raisi va direktori Alfred Benedikt tomonlar o‘rtasidagi umumiy qarashlarga urg‘u berib, quyidagilarni ta’kidladi:
“Bu keng qamrovli yashil karbamid va SAF tashabbusini o‘rganish borasida O‘zbekiston tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotganimizdan mamnunmiz. Mamlakat strategik joylashuvi, boshqaruv tizimi va qayta tiklanuvchi energiya sohasidagi izchil islohotlari tufayli barqaror va ekologik toza infratuzilmani rivojlantirish uchun barcha sharoitlarga ega”.
Ushbu hamkorlik O‘zbekistonning global dekarbonizatsiya jarayonlaridagi o‘rnini mustahkamlab, innovatsiyalar, sirkulyar iqtisodiyot va investitsiyalar sohasidagi yetakchiligini namoyon etadi.
Ma’lumot uchun: AGA – dunyodagi eng yirik yashil ammiak va vodorod ishlab chiqarish majmualarini barpo etishga qaratilgan Avstraliya kompaniyasidir. AGA tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalar barqaror energiya infratuzilmasini rivojlantirish va dunyo miqyosida “yashil” iqtisodiyotga o‘tishni ta’minlashga qaratilgan.

Агентство по привлечению иностранных инвестиций подписало Меморандум о сотрудничестве с ведущим австралийским разработчиком инфраструктуры чистой энергетики Allied Green Ammonia (AGA). Проект подразумевает создание предприятия по производству зелёной мочевины и устойчивого авиатоплива (SAF) в Узбекистане.
Подписание Меморандума состоялось в рамках XIV Ежегодного инвестиционного совещания (AIM Congress 2025) в Абу-Даби (ОАЭ) и стало важным шагом в реализации стремления Узбекистана к статусу регионального центра устойчивого промышленного развития, а также соответствует стратегии международного расширения AGA.
Стороны планируют разработать интегрированный проект в области зелёной энергетики, предусматривающий ежегодный выпуск порядка 800 000 тонн зелёной мочевины, 350 000 тонн устойчивого авиатоплива (SAF) и 35 000 тонн зелёного дизельного топлива. Проект предполагает использование до 4 ГВт возобновляемой энергии и 6 000 тонн в сутки биомассы. Он охватит территорию около 7 000 гектаров, а общий объем инвестиций в проект составит $5,5 млрд.
Исполняющий обязанности директора Агентства по привлечению иностранных инвестиций Мансуржон Расулев подчеркнул, что страна намерена привлекать стратегические инвестиции, соответствующие целям устойчивого развития.
«Меморандум с Allied Green Ammonia — это смелый шаг вперёд в ускорении промышленной трансформации Узбекистана в сторону зелёной экономики и выходе на мировые рынки чистой энергетики», — отметил Расулев.
Председатель и директор AGA Альфред Бенедикт выразил благодарность за поддержку проекта со стороны Республики Узбекистан:
«Для нас большая честь получить поддержку Узбекистана в рамках этого масштабного проекта. Узбекистан — это стратегическое расположение, прогрессивное руководство и чёткий курс на развитие возобновляемой энергетики — всё это важные условия для создания устойчивой и инновационной инфраструктуры будущего».
Данная инициатива подчеркивает растущую роль Узбекистана в глобальной повестке по декарбонизации через продвижение инноваций, циркулярной экономики и устойчивого развития, основанного на инвестициях.
Для информации: AGA — австралийская компания в сфере чистой энергетики, специализирующаяся на создании одних из крупнейших в мире производственных мощностей по выпуску зелёного аммиака и водорода. Компания активно способствует развитию устойчивой энергетической инфраструктуры и глобальному переходу к углеродной нейтральности.