Ipoteka Bank OTP Group barqaror energiyani rivojlantirish va ekologik jihatdan uzoq muddatli sarmoyalarni qo‘llab-quvvatlamoqda. Bank ACWA Power tomonidan Buxoro viloyatida amalga oshirilayotgan ikkita yirik shamol energiyasi loyihasining asosiy kreditorlaridan biriga aylandi. Ushbu loyihalar O‘zbekistonning ilg‘or qayta tiklanadigan energiya strategiyasiga mos keladi va mamlakatning iqtisodiy o‘sishini faol ravishda rag‘batlantiradi.
Bash Wind va Dzhankeldy Wind loyihalari — umumiy quvvati 1000 MVt bo‘lgan Markaziy Osiyoning yirik shamol energiya inshootlaridan biri hisoblanadi. Ushbu obyektlar har yili 3.3 TVt·soat ekologik toza energiya ishlab chiqaradi va 2030 yilga kelib energiya balansida qayta tiklanadigan manbalar ulushini 25%ga yetkazishi bilan salmoqli hissa qo‘shadi.
Ipoteka Bank OTP Group har bir loyiha uchun 20 million AQSH dollari miqdorida ajratilgan aylanuvchi kapital bilan O‘zbekistonning “yashil” iqtisodiyotiga o‘tish jarayonida asosiy kreditor sifatida o‘z faoliyatini davom ettirmoqda. Saudiya Arabistoni ACWA Power kompaniyasi bilan hamkorlikda bank zamonaviy Envision shamol turbinalari va NOMAC xizmatlarini joriy etish orqali elektr stansiyalarining samaradorligi va ishonchliligini oshirishga ko‘maklashadi.
Bash Wind va Dzhankeldy Wind loyihalarining amalga oshirilishi yangi ish o‘rinlarini yaratishga, infratuzilmani rivojlantirishga va xalqaro investitsiyalarni jalb qilishga yordam beradi, bu esa O‘zbekiston iqtisodiyotining barqaror o‘sishini ta’minlaydi. Shuningdek, loyihalar ESG yuqori standartlariga muvofiq «yashil» deb tasniflanib, mamlakatning karbon izini kamaytiradi va uning jahon energetika bozoridagi mavqeini mustahkamlaydi.
“Ipoteka Bank OTP Group O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya sohasini rivojlantirishdagi ishtiroki bilan faxrlanadi. Bank innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash orqali nafaqat iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantiradi, balki mamlakatimiz uchun uzoq muddatli barqarorlikni ta’minlaydi,” — dedi Ipoteka Bank OTP Group Boshqaruvi Raisi Sandro Rtveladze.
Ushbu investitsiyalar moliyaviy institutlar, davlat va xalqaro hamkorlar o‘rtasidagi strategik aloqalarning yorqin namunasidir. Ular barqaror rivojlanish, innovatsiyalar va O‘zbekistonning iqtisodiy salohiyatini mustahkamlashga sezilarli hissa qo‘shmoqda. Ipoteka Bank OTP Group ekologik va iqtisodiy ustuvor yo‘nalishlarni amalga oshirishga qaratilgan “yashil” energetika loyihalarini faol rag‘batlantirishni davom ettirib, mamlakat va mintaqaning barqaror rivojlanishiga muhim hissa qo‘shmoqda.

Ipoteka Bank OTP Group reaffirms its commitment to advancing sustainable energy and supporting environmentally responsible investments by becoming a key lender for two major wind projects implemented by ACWA Power in the Bukhara region. These projects align with Uzbekistan’s ambitious renewable energy strategy and actively promote the country’s economic growth.
Innovation and Sustainability as Drivers of Economic Progres
The Bash Wind and Dzhankeldy Wind projects, with a combined capacity of 1000 MW, are among the largest wind farms in Central Asia. With an expected annual generation of 3.3 TWh of clean energy, these facilities will make a significant contribution toward the national target of increasing the share of renewable energy sources (RES) in the country’s energy mix to 25% by 2030.
Ipoteka Bank OTP Group, acting as the sole lender providing financing of $20 million per project, reinforces its role as a financial institution actively supporting Uzbekistan’s transition to a green economy. In partnership with the international company ACWA Power from Saudi Arabia, the bank supports state-of-the-art technology — advanced Envision wind turbines and comprehensive maintenance services by NOMAC, ensuring the reliability and efficiency of the power plants.
The implementation of Bash Wind and Dzhankeldy Wind projects creates new jobs, fosters infrastructure development, and attracts international investments, thereby driving sustainable economic growth in Uzbekistan. Furthermore, these projects meet high ESG standards and are classified as “green” projects, reducing the country’s carbon footprint and strengthening its position in the global energy market.
“Ipoteka Bank OTP Group is proud to contribute to the development of renewable energy in Uzbekistan by supporting innovative projects that not only drive economic growth but also build a sustainable future for our country,” said Sandro Rtveladze, CEO of Ipoteka Bank OTP Group.
These investments exemplify how strategic collaboration between financial institutions, the government, and international partners can foster sustainable development, innovation, and strengthen Uzbekistan’s economic potential. Ipoteka Bank will continue to actively support projects aimed at advancing green energy and fulfilling national priorities in ecology and economics, making a significant contribution to the future of the country and the region.