Ipoteka Bank OTP Group barqaror energiyani rivojlantirish va ekologik jihatdan uzoq muddatli sarmoyalarni qo‘llab-quvvatlamoqda. Bank ACWA Power tomonidan Buxoro viloyatida amalga oshirilayotgan ikkita yirik shamol energiyasi loyihasining asosiy kreditorlaridan biriga aylandi. Ushbu loyihalar O‘zbekistonning ilg‘or qayta tiklanadigan energiya strategiyasiga mos keladi va mamlakatning iqtisodiy o‘sishini faol ravishda rag‘batlantiradi.
Bash Wind va Dzhankeldy Wind loyihalari — umumiy quvvati 1000 MVt bo‘lgan Markaziy Osiyoning yirik shamol energiya inshootlaridan biri hisoblanadi. Ushbu obyektlar har yili 3.3 TVt·soat ekologik toza energiya ishlab chiqaradi va 2030 yilga kelib energiya balansida qayta tiklanadigan manbalar ulushini 25%ga yetkazishi bilan salmoqli hissa qo‘shadi.
Ipoteka Bank OTP Group har bir loyiha uchun 20 million AQSH dollari miqdorida ajratilgan aylanuvchi kapital bilan O‘zbekistonning “yashil” iqtisodiyotiga o‘tish jarayonida asosiy kreditor sifatida o‘z faoliyatini davom ettirmoqda. Saudiya Arabistoni ACWA Power kompaniyasi bilan hamkorlikda bank zamonaviy Envision shamol turbinalari va NOMAC xizmatlarini joriy etish orqali elektr stansiyalarining samaradorligi va ishonchliligini oshirishga ko‘maklashadi.
Bash Wind va Dzhankeldy Wind loyihalarining amalga oshirilishi yangi ish o‘rinlarini yaratishga, infratuzilmani rivojlantirishga va xalqaro investitsiyalarni jalb qilishga yordam beradi, bu esa O‘zbekiston iqtisodiyotining barqaror o‘sishini ta’minlaydi. Shuningdek, loyihalar ESG yuqori standartlariga muvofiq «yashil» deb tasniflanib, mamlakatning karbon izini kamaytiradi va uning jahon energetika bozoridagi mavqeini mustahkamlaydi.
“Ipoteka Bank OTP Group O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya sohasini rivojlantirishdagi ishtiroki bilan faxrlanadi. Bank innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash orqali nafaqat iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantiradi, balki mamlakatimiz uchun uzoq muddatli barqarorlikni ta’minlaydi,” — dedi Ipoteka Bank OTP Group Boshqaruvi Raisi Sandro Rtveladze.
Ushbu investitsiyalar moliyaviy institutlar, davlat va xalqaro hamkorlar o‘rtasidagi strategik aloqalarning yorqin namunasidir. Ular barqaror rivojlanish, innovatsiyalar va O‘zbekistonning iqtisodiy salohiyatini mustahkamlashga sezilarli hissa qo‘shmoqda. Ipoteka Bank OTP Group ekologik va iqtisodiy ustuvor yo‘nalishlarni amalga oshirishga qaratilgan “yashil” energetika loyihalarini faol rag‘batlantirishni davom ettirib, mamlakat va mintaqaning barqaror rivojlanishiga muhim hissa qo‘shmoqda.

Ipoteka Bank OTP Group подтверждает свою приверженность развитию устойчивой энергетики и поддержке экологически ответственных инвестиций, став ключевым кредитором двух крупных ветровых проектов, реализуемых компанией ACWA Power в Бухарской области. Эти проекты направлены на выполнение амбициозной стратегии развития возобновляемых источников энергии (ВИЭ) Узбекистана и активное стимулирование экономического роста страны.
Инновации и устойчивое развитие как драйверы экономического прогресса
Проекты Bash Wind и Dzhankeldy Wind общей мощностью 1000 МВт представляют собой одни из крупнейших в Центральной Азии ветровых электростанций. С ожидаемой ежегодной выработкой 3.3 ТВт·ч чистой энергии эти объекты станут значительным вкладом в достижение национальной цели — доведения доли ВИЭ в энергобалансе страны до 25% к 2030 году.
Ipoteka Bank OTP Group, выступая единственным кредитором с оборотным финансированием по 20 миллионов долларов на каждый проект, подтверждает свою роль как финансового института, активно стимулирующего переход Узбекистана к "зеленой" экономике. Совместно с международным партнером ACWA Power из Саудовской Аравии, банк поддерживает передовые технологии — современные ветряные турбины Envision и комплексное обслуживание NOMAC, обеспечивающее надежность и эффективность электростанций.
Реализация проектов Bash Wind и Dzhankeldy Wind создает новые рабочие места, способствует развитию инфраструктуры и привлекает международные инвестиции, что стимулирует устойчивый рост экономики Узбекистана. Кроме того, проекты соответствуют высоким стандартам ESG и классифицируются как «зеленые», что снижает углеродный след страны и укрепляет ее позиции на мировом энергетическом рынке.
«Ipoteka Bank OTP Group гордится своим вкладом в развитие возобновляемой энергетики Узбекистана, поддерживая инновационные проекты, которые не только способствуют экономическому росту, но и создают устойчивое будущее для нашей страны», — отметил Председатель Правления Ipoteka Bank OTP Group Cандро Ртвеладзе.
Данные инвестиции являются ярким примером того, как стратегическое сотрудничество между финансовыми институтами, государством и международными партнерами может способствовать устойчивому развитию, инновациям и укреплению экономического потенциала Узбекистана. Ipoteka Bank продолжит активно поддерживать проекты, направленные на создание «зеленой» энергетики и реализацию национальных приоритетов в области экологии и экономики, внося значительный вклад в будущее страны и региона.
Ipoteka Bank OTP Group и ACWA Power: Инвестиции в чистую энергию — вклад в экономический рост и экологию страны
News | July 20, 2025 10:00