Joriy yilning 9–12-iyun kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan IV Toshkent Xalqaro Investitsiya Forumi O‘zbekistonning ochiq, barqaror va istiqbolli iqtisodiy siyosatini, shuningdek, ishonchli hamkor sifatidagi xalqaro mavqeini yana bir bor yaqqol namoyon etadi. Forum homiylari qatorida yirik xalqaro va mahalliy kompaniyalar, moliya institutlari hamda turli sohalardagi yetakchi korxonalar mavjud. Ularning faol ishtiroki mamlakatimizda qulay va raqobatbardosh investitsiya muhitini shakllantirish, shuningdek, mavjud iqtisodiy salohiyatni to‘liq ro‘yobga chiqarish yo‘lida muhim omil bo‘lib xizmat qilmoqda.
“Platinium” toifasidagi homiylar:
• Uzum – O‘zbekistonning yetakchi raqamli ekotizimini yaratgan kompaniya bo‘lib, elektron savdo, fintex va bank xizmatlarini yagona platformada birlashtirgan.
2024-yilda Uzum 100 million AQSH dollaridan ortiq xorijiy investitsiyalarni jalb etib, Markaziy Osiyodagi eng yirik elektron savdo logistik markazini ishga tushirdi. Kompaniya xizmatlaridan har oy 17 milliondan ortiq iste’molchi foydalanadi.
• ACWA Power – ACWA Power – O‘zbekistonning qayta tiklanuvchi energetika sohasidagi yetakchi va strategik investori hisoblanadi. 2024-yil davomida kompaniya umumiy qiymati 3 milliard AQSH dollariga teng bo‘lgan bir qator yirik loyihalarni amalga oshirdi. Ular qatoriga Bash va Jankeldi hududlarida 1000 MVt quvvatga ega shamol elektr stansiyalari, Samarqand-1 va Samarqand-2 quyosh fotoelektr stansiyalari va ularga integratsiyalashgan energiya jamg‘arish tizimi (mos ravishda 1000 MVt va 1000 MVt⋅soat), shuningdek, Toshkent shahrida quvvati 500 MVt⋅soatga teng BESS (batareya energiyasi saqlash tizimi) loyihalari kiradi.
• KOC Construction – Turkiyaning muhandislik va qurilish kompaniyasi bo‘lib, Toshkent–Samarqand yuqori tezlikdagi temir yo‘lini qurish va Urganch xalqaro aeroportini kengaytirish loyihalarida ishtirok etmoqda.
• Yandex Uzbekistan – 2018-yildan buyon O‘zbekistonda raqamli xizmatlarni, jumladan, taksi, oziq-ovqat yetkazib berish, bulutli va geolokatsiya texnologiyalari, shuningdek ta’lim va ko‘ngilochar loyihalarni joriy etib, mamlakatda raqamli transformatsiyani qo‘llab-quvvatlab kelmoqda.
“Gold” toifasidagi homiylar:
• Vision Invest – Saudiya Arabistonining yetakchi investitsiya kompaniyasi bo‘lib, Mamlakatimizda infratuzilma sohasidagi o‘z ishtirokini kengaytirmoqda. Kompaniya Transport va infratuzilma sohasidagi Davlat hususiy sheriklik loyihalarini hukumat bilan hamkorlikda amalga oshirmoqda.
• OTP Group – Vengriyaning eng yirik tijorat banki 2023-yilda Ipoteka Bankining 73,71% aksiyalarini xarid qilib, O‘zbekiston bozoriga kirib keldi. Bu mamlakatda xorijiy investor ishtirokida amalga oshirilgan birinchi yirik bank xususiylashtirish loyihasi bo‘ldi.
• RWB (Wildberries) – Xalqaro elektron savdo platformasi sifatida, 2022-yildan boshlab O‘zbekiston bozorida o‘z faoliyatini izchil kengaytirib kelmoqda. So‘nggi davrda O‘zbekiston mahsulotlarining platformadagi savdo hajmi 1 milliard AQSH dollaridan oshdi, mahsulotlar assortimenti esa 45 foizga kengaydi. Shuningdek, Toshkentdagi logistika markazi uch baravar kengaytirilib, bugungi kunda kuniga 100 000 ta buyurtmani qayta ishlash imkoniyatiga ega zamonaviy infratuzilmaga ega bo‘ldi.
“Silver” toifasidagi homiylar:
• TBC Uzbekistan – London fond birjasida ro‘yxatdan o‘tgan TBC Bank Group tarkibiga kiradi va Markaziy Osiyodagi yetakchi raqamli bank ekotizimidir. Kompaniya mintaqaning yosh va texnologiyaga oid bilimga ega aholisi orasida raqamli moliyaviy xizmatlarga bo‘lgan talabni qondiradi. Uning uchta yuqori o‘sishga ega fintech kompaniyalari - TBC UZ (O‘zbekistonning eng yirik raqamli banki), Payme (to‘lovlar) va Payme Nasiya (bo‘lib-bo‘lib to‘lash xizmati.
• DataVolt – Saudiya Arabistonining ma’lumot markazlari barpo etish sohasida faoliyat yurutuvchi kompaniyasi bo‘lib, Toshkentdagi IT-Parkga 200 million AQSH dollari miqdorida sarmoya kiritmoqda va hozirgi kunda bu ko‘rsatkich 5 milliardgacha oshirishni rejalashtirilgan.
• Miahona – 2008-yildan buyon faoliyat yurituvchi Saudiya kompaniyasi bo‘lib, Davlat hususiy sheriklik mexanizmlar asosida suv ta’minoti va suv infratuzilmasini rivojlantirishga ixtisoslashgan. Hozirda O‘zbekistonda suv tozalash va ta’minot tizimlarini qurish va modernizatsiya qilish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirmoqda.
• UzOman Investment Company – O‘zbekiston va Ummon o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni yanada chuqurlashtirish maqsadida tashkil etilgan strategik investitsiya fondi. Hozirgi kunda kompaniyaning ustav kapitali 200 million AQSh dollarini, boshqaruvidagi aktivlar hajmi esa 280 million AQSh dollaridan ortiqni tashkil etadi.
• AKSA Enerji – Turkiyaning energetika sohasi vakili bo‘lgan kompaniya hozirda Toshkent viloyatida 240 MVt quvvatga ega zamonaviy gaz elektr stansiyasini qurmoqda. Shu bilan birga, kompaniya qayta tiklanuvchi energiya, jumladan, quyosh energetikasi yo‘nalishida ham istiqbolli loyihalar ustida ish olib bormoqda
• StoneX – fyucherslar va tovar shartnomalarini xedjerlashga ixtisoslashgan. Kompaniya Fortune 50 ro‘yxatiga kiruvchi yetakchi ochiq savdoga chiqarilgan moliyaviy institutlardan biri bo‘lib, butun dunyo bo‘yicha 54 000 dan ortiq institutsional, tijorat va to‘lov mijozlariga, shuningdek, 260 000 dan ortiq mustaqil boshqaruvdagi mijozlarga xizmat ko‘rsatadi.
• Halyk Bank – Qozog‘istonning eng yirik moliyaviy institutlaridan biri bo‘lib, Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi savdo va moliyaviy hamkorlikni rivojlantirishga faol hissa qo‘shib kelmoqda. 2019 yilda bank O‘zbekistonda o‘zining 100 foizlik sho‘ba korxonasi – Tenge Bankni tashkil etgan.
• Yevropa investitsiya banki – infratuzilmaning barqaror rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashishga qaratilgan tashabbuslarni moliyalashtirish orqali O‘zbekistonning yashil iqtisodiyotga o‘tish jarayonida faol ishtirok etmoqda. Ayni paytda bank Toshkent shahrida jamoat transportini modernizatsiya qilish bo‘yicha muhim loyihani amalga oshirishda ham hamkorlik qilmoqda.
• Squire Patton Boggs – xalqaro miqyosda faoliyat yurituvchi yetakchi yuridik firmalardan biri bo‘lib, O‘zbekiston bozorida investitsiya loyihalarini huquqiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash borasida boy tajribaga ega. Jumladan, kompaniya mutaxassislari Fransiyaning Veolia kompaniyasiga Toshkent shahrida qiymati 1,36 milliard yevro bo‘lgan markazlashtirilgan issiqlik ta’minoti bo‘yicha davlat-xususiy sheriklik loyihasida huquqiy maslahat xizmatlarini ko‘rsatgan.
• PwC – 1995-yildan buyon O‘zbekistonda o‘z faoliyatini yuritib kelayotgan xalqaro konsalting kompaniyasidir. Mazkur kompaniya konsalting va yuridik xizmatlar ko‘rsatish orqali mamlakatning institutsional rivojlanishiga munosib hissa qo‘shmoqda.
Shu bilan birga, IV Toshkent Xalqaro Investitsiya Forumining rasmiy media-hamkorlari qatorida xalqaro telekanallar – CNN va Euronews alohida o‘rin tutadi. Jumladan, CNN’ning mashhur jurnalisti Richard Kvest boshchiligidagi “Quest Means Business” dasturi hamda Euronews telekanali orqali forum keng yoritiladi. Ushbu xalqaro axborot maydonidagi ishtirok O‘zbekistonning jadal rivojlanayotgan iqtisodiy markaz sifatidagi zamonaviy qiyofasini dunyo hamjamiyatiga namoyish etishga xizmat qiladi.

В преддверии IV Ташкентского международного инвестиционного форума 2025 (TМИФ), Агентство по привлечению иностранных инвестиций Республики Узбекистан (Агентство) готово представить официальных спонсоров главного экономического события страны.
Крупнейшее международное инвестиционное мероприятие Узбекистана пройдёт с 9 по 12 июня 2025 года на площадке Central Asian Expo (CAEx). Стремительно растущая репутация Узбекистана как привлекательного инвестиционного направления нашла отражение в представительском составе спонсоров – в него вошли транснациональные корпорации, региональные лидеры и ведущие финансовые институты. Все они вносят существенный вклад в устойчивое развитие и раскрытие инвестиционного потенциала страны.
«Platinum» спонсоры»
Uzum – компания, создавшая ведущую цифровую экосистему Узбекистана, объединившую национальную платформу электронной коммерции, финтех-решения и банковские услуги для частных и корпоративных клиентов. В 2024 году Uzum привлёк более $100 млн иностранных инвестиций и запустил крупнейший в Центральной Азии логистический комплекс для электронной коммерции. Ежемесячно экосистемой Uzum пользуются свыше 17 миллионов человек.
ACWA Power – ведущий инвестор в сектор возобновляемой энергетики Узбекистана. В 2024 году компания запустила три масштабных проекта на сумму $3 млрд, включая ветровые электростанции Баш и Джанкелды (1 000 МВт), солнечные станции Самарканд 1 и 2 с системой накопления энергии (1 000 МВт и 1 000 МВт⋅ч) и проект BESS в Ташкенте (500 МВт⋅ч).
KOC Construction – турецкая инжиниринговая и строительная компания, участвующая в разработке скоростной железной дороги Ташкент–Самарканд и расширении международного аэропорта в Ургенче.
Yandex Uzbekistan – с 2018 года компания внедряет в Узбекистане современные цифровые решения, включая сервисы такси, доставки еды, облачные и геолокационные технологии, а также образовательные и развлекательные проекты, способствующие улучшению качества жизни и цифровой трансформации страны.
«Gold» спонсоры
Vision Invest – ведущая саудовская инвестиционная компания, расширяющая своё присутствие в Узбекистане в инфраструктурной сфере. Совместно с правительством реализует проекты ГЧП в транспортной и инфраструктурной сферах.
OTP Group – крупнейший коммерческий банк Венгрии, вошедший на рынок Узбекистана в 2023 году благодаря приобретению 73,71% акций Ipoteka Bank. Это стало первой масштабной приватизацией узбекского банка с участием иностранного инвестора.
RWB (Wildberries) — международная онлайн-торговая платформа, которая с 2022 года активно расширяет своё присутствие в Узбекистане: объём продаж узбекских товаров превысил $1 млрд, ассортимент увеличился на 45%, а логистический центр в Ташкенте был расширен втрое и теперь способен обрабатывать до 100 000 заказов в день.
«Silver» спонсоры
TBC Uzbekistan – дочерняя компания лондонской TBC Bank Group и один из лидеров цифрового банкинга в Центральной Азии. Сегодня TBC Uzbekistan объединяет три быстрорастущих финтех-направления: TBC UZ (крупнейший цифровой банк Узбекистана), Payme (платежные сервисы) и Payme Nasiya (рассрочка), которыми ежемесячно пользуются более 6 миллионов активных пользователей.
DataVolt – саудовский разработчик и оператор дата-центров, инвестирует $200 млн в IT-парк в Ташкенте с перспективой расширения инвестиций до $5 млрд.
Miahona – саудовская листинговая компания, начавшая свою деятельность в 2008 году. Является одним из первых разработчиков инфраструктуры водоснабжения и водоотведения в регионе на основе механизмов ГЧП. В Узбекистане компания реализует совместные проекты с правительством по строительству и модернизации объектов очистки сточных вод и водоснабжения.
UzOman Investment Company – стратегический инвестиционный фонд, созданный для углубления экономического сотрудничества между Узбекистаном и Оманом. На сегодняшний день уставный капитал компании составляет 200 миллионов долларов США, при этом объём активов под управлением превышает 280 миллионов долларов.
AKSA Enerji – турецкая энергетическая компания. В данный момент реализует проект по строительству газовой электростанции мощностью 240 МВт в Ташкентской области, а также планирует проекты в сфере солнечной энергетики.
StoneX - специализируется на хеджировании фьючерсных и товарных контрактов. Компания является одним из ведущих публично торгуемых финансовых институтов из списка Fortune 50, обслуживая более 54 000 институциональных, коммерческих и платежных клиентов, а также более 260 000 клиентов с самостоятельным управлением по всему миру.
Halyk Bank – один из крупнейших банков Казахстана, содействующий развитию трансграничной торговли и финансов в Центральной Азии. В 2019 году Halyk Bank открыл в Узбекистане дочерний банк со 100% участием – Tenge Bank.
Европейский инвестиционный банк – оказывает поддержку устойчивому развитию инфраструктуры и финансирует проекты, направленные на борьбу с изменением климата. Так, Банк в том числе занимается модернизацией общественного транспорта в Ташкенте.
Squire Patton Boggs – одна из ведущих международных юридических фирм, обладающая опытом в сопровождении инвестиционных проектов на рынке Узбекистана. В частности, специалисты компании консультировали французскую компанию Veolia по проекту ГЧП по централизованному теплоснабжению Ташкента стоимостью 1,36 млрд евро.
PwC– представлена в Узбекистане с 1995 года и оказывает консультационные, аудиторские и юридические услуги. Офис в Ташкенте насчитывает более 180 специалистов.
Международный телеканал CNN во главе с одним из самых узнаваемых ведущих – Ричардом Квестом, автором и ведущим программы Quest Means Business, а также европейский телеканал Euronews выступят официальными медиа-партнёрами TМИФ. Их участие направлено на широкое международное освещение инвестиционного потенциала Узбекистана и продвижение имиджа страны как динамично развивающегося экономического центра.