2025-yil 12-may kuni Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligida Iordaniya Qirolligining Milliy arab konchilik kompaniyasi (NAMC) va uning O‘zbekistondagi hamkori Basalt Uzbekistan vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuv davomida NAMC kompaniyasi vakillari O‘zbekistonda basalt kompozit materiallari ishlab chiqarish sohasida hamkorlik qilish, shuningdek Iordaniya bozorida savdo aloqalarini yo‘lga qo‘yish rejalari bilan o‘rtoqlashdi. Tomonlar investitsiya imkoniyatlari, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish shartlari va taqdim etiladigan imtiyozlar yuzasidan axborot almashdi hamda ehtimoliy hamkorlik yo‘nalishlarini batafsil muhokama qilish uchun muloqotni davom ettirishga kelishib oldi.
Ma’lumot uchun: NAMC – Iordaniya milliy kompaniyasi bo‘lib, uning tarkibida umumiy qiymati 600 mln. dollardan ortiq qiymatga ega bo‘lgan bazalt, lityum, marganes sulfat ishlab chiqarish zavodlari mavjud.

12 мая 2025 года в Агентстве по привлечению иностранных инвестиций состоялась встреча с представителями Арабской национальной горнодобывающей компании (NAMC) Иорданского Королевства и её партнёра в Узбекистане – компании Basalt Uzbekistan.
В ходе встречи представители NAMC поделились планами по сотрудничеству в сфере производства базальтовых композитных материалов в Узбекистане, а также по установлению торгово-экономических связей на рынке Иордании. Стороны обменялись информацией об инвестиционных возможностях, условиях локализации производства и предоставляемых льготах, а также договорились продолжить диалог для детального обсуждения потенциальных направлений сотрудничества.
Для информации: NAMC — национальная компания Иордании, в состав которой входят заводы по производству базальта, лития и сульфата марганца общей стоимостью более 600 млн долларов.