2025-yil 12-may kuni Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligida Iordaniya Qirolligining Milliy arab konchilik kompaniyasi (NAMC) va uning O‘zbekistondagi hamkori Basalt Uzbekistan vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuv davomida NAMC kompaniyasi vakillari O‘zbekistonda basalt kompozit materiallari ishlab chiqarish sohasida hamkorlik qilish, shuningdek Iordaniya bozorida savdo aloqalarini yo‘lga qo‘yish rejalari bilan o‘rtoqlashdi. Tomonlar investitsiya imkoniyatlari, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish shartlari va taqdim etiladigan imtiyozlar yuzasidan axborot almashdi hamda ehtimoliy hamkorlik yo‘nalishlarini batafsil muhokama qilish uchun muloqotni davom ettirishga kelishib oldi.
Ma’lumot uchun: NAMC – Iordaniya milliy kompaniyasi bo‘lib, uning tarkibida umumiy qiymati 600 mln. dollardan ortiq qiymatga ega bo‘lgan bazalt, lityum, marganes sulfat ishlab chiqarish zavodlari mavjud.

On May 12, 2025, the Investment Promotion Agency hosted a meeting with representatives of the National Arab Mining Company (NAMC) of the Hashemite Kingdom of Jordan and its local partner in Uzbekistan, Basalt Uzbekistan.
During the meeting, NAMC shared its plans to establish cooperation in the production of basalt composite materials in Uzbekistan and to develop trade relations in the Jordanian market. Both sides exchanged information on investment opportunities, localization conditions, and available incentives. They agreed to continue the dialogue to explore potential areas for cooperation.
For reference: NAMC is Jordan’s national company, which oversees a portfolio of industrial projects including basalt, lithium, and manganese sulfate production facilities with a combined investment value exceeding USD 600 million.