2025-yil 14-aprel kuni Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligida Yaponiyaning MITSUI & Co. kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida O‘zbekistonda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari muhokama qilindi. Jumladan, parrandachilik, sanoat va energetika kabi ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlik bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi. Yapon tomoni O‘zbekiston kompaniyalari bilan hamkorlikda zamonaviy genetik texnologiyalar va kooperatsiya tizimi asosida parrandachilik klasteri tashkil etish loyihasiga qiziqish bildirdi.
Agentlik o‘z navbatida mamlakatimizda investorlar uchun yaratilgan sharoitlar, maxsus iqtisodiy zonalardagi preferensiyalar haqida ma’lumotlar taqdim etdi hamda investitsiya loyihalarini amalga oshirishning barcha bosqichlarida har tomonlama ko‘mak berishga tayyorligini bildirdi.
MITSUI & Co. kompaniyasi Agentlik bilan hamkorlikda Oʻzbekistondagi faoliyatini yanada kengaytirish istagi borligini maʼlum qildi.

On April 14, 2025, the Investment Promotion Agency hosted a meeting with representatives of the Japanese company MITSUI & Co.
During the meeting, both sides discussed opportunities for joint projects in Uzbekistan, particularly in key sectors such as poultry farming, industrial production, and energy. The Japanese side expressed interest in the project to establish a poultry cluster based on modern genetic technologies and a cooperation system in collaboration with Uzbek companies.
In its turn, the Agency provided information on the conditions created for investors in our country, the preferences in special economic zones, and expressed its readiness to offer comprehensive support at every stage of investment project implementation.
MITSUI & Co. reiterated its intention to expand its presence in Uzbekistan with the support of the Agency.
MITSUI & Co. is a diversified trade and industrial corporation founded in 1947, operating in over 60 countries worldwide. The company implements projects in sectors such as energy, machinery, chemicals, food, infrastructure, finance, and others.