2025-yil 14-aprel kuni Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligida Yaponiyaning MITSUI & Co. kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida O‘zbekistonda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari muhokama qilindi. Jumladan, parrandachilik, sanoat va energetika kabi ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlik bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi. Yapon tomoni O‘zbekiston kompaniyalari bilan hamkorlikda zamonaviy genetik texnologiyalar va kooperatsiya tizimi asosida parrandachilik klasteri tashkil etish loyihasiga qiziqish bildirdi.
Agentlik o‘z navbatida mamlakatimizda investorlar uchun yaratilgan sharoitlar, maxsus iqtisodiy zonalardagi preferensiyalar haqida ma’lumotlar taqdim etdi hamda investitsiya loyihalarini amalga oshirishning barcha bosqichlarida har tomonlama ko‘mak berishga tayyorligini bildirdi.
MITSUI & Co. kompaniyasi Agentlik bilan hamkorlikda Oʻzbekistondagi faoliyatini yanada kengaytirish istagi borligini maʼlum qildi.

14 апреля текущего года в Агентстве по привлечению иностранных инвестиций состоялась встреча с представителями японской компании MITSUI & Co.
Во время переговоров обсуждались возможности реализации совместных проектов в Узбекистане в таких приоритетных направлениях, как птицеводство, промышленное производство и энергетика. Японская сторона выразила интерес к проекту по созданию кластера птицеводства на основе современных генетических технологий и системы кооперации в сотрудничестве с узбекскими компаниями.
В свою очередь, Агентство представило информацию о созданных в нашей стране условиях для инвесторов, о преференциях в специальных экономических зонах и выразило готовность оказывать всестороннюю поддержку на всех этапах реализации инвестиционных проектов.
MITSUI & Co. подтвердила намерение расширить свое присутствие в Узбекистане при поддержке Агентства.
MITSUI & Co. — это многопрофильная торгово-промышленная корпорация, основанная в 1947 году, которая работает более чем в 60 странах мира. Компания реализует проекты в таких сферах, как энергетика, машиностроение, химия, пищевая промышленность, инфраструктура, финансы и других.