O‘zbekiston Respublikasi investitsiya muhitini yanada takomillashtirish, tadbirkorlikni rivojlantirish va investorlar faoliyatini qo‘llab-quvvatlash borasida izchil va tizimli choralarni amalga oshirishni davom ettirmoqda. Shu doirada, joriy yilning iyun–iyul oylarida biznes muhitini yanada yaxshilash hamda investitsiya jarayonlarini faollashtirishga qaratilgan bir qator yangi tashabbuslar qabul qilindi.
1. “Yashil” davlat xaridlarini qo‘llab-quvvatlash
Joriy yilning 18-iyunidan boshlab Vazirlar Mahkamasining ““Yashil” davlat xaridlarini qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori kuchga kirdi. Ushbu hujjatga muvofiq, 2030-yilga kelib ekologik toza mahsulotlar xaridlarining ulushini 30 foizga yetkazish rejalashtirilgan. Shu bilan birga, 2026-yildan boshlab esa ayrim tovar guruhlari (go‘sht, sut mahsulotlari, to‘qimachilik, qadoqlash, mebel va boshqalar) bo‘yicha ekologik mezonlar majburiy tarzda tatbiq etiladi.
Qarorning asosiy jihatlari quyidagilardan iborat:
• Ekologik markirovkaga ega bo‘lgan davlat xaridlari ishtirokchilariga vositachilik yigimi miqdoriga nisbatan 30 foiz chegirma beriladi hamda ular tomonidan qo‘shimcha zakalat mablag‘lari kiritish talab etilmaydi.
• Davlat buyurtmachilari ekologik markirovkalash hujjatiga ega ishtirokchilarning takliflarini ustuvor tartibda ko‘rib chiqishga majbur bo‘ladi.
2. To‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar oqimini rag‘batlantirish
Joriy yilning 23-iyunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Mamlakatimizga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etishni rag‘batlantirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni qabul qilindi. Unga ko‘ra, ustuvor tarmoqlar ro‘yxati yangilandi va soliq imtiyozlari beriladigan hududlar kengaytirildi:
• Soliq imtiyozlari (to‘g‘ridan-to‘g‘ri xususiy xorijiy investitsiyalar hajmiga qarab yer solig‘i, mol-mulk solig‘i hamda suv resurslaridan foydalanish solig‘idan ozod etish) endilikda Toshkent viloyatining 4–5-toifadagi tumanlariga (Bekobod, Bo‘ka va Piskent) ham tatbiq etiladi.
• Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish sohasi mamlakat iqtisodiy taraqqiyotining ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida e'tirof etilib, ushbu sohada xorijiy xususiy investitsiyalar oqimini kengaytirish va zamonaviy texnologiyalarni joriy etishni qo‘llab-quvvatlash maqsadida, investitsiya hajmiga mutanosib tarzda yer solig‘i, mol-mulk solig‘i hamda suv resurslaridan foydalanish soliqlaridan ozod etish kabi imtiyozlar tatbiq etiladi.
• Chorvachilik sohasiga ozuqabop ekinlarni yetishtiruvchi qishloq xo‘jaligi korxonalariga olti oy muddatda qaytarish sharti bilan har bir gektariga 15 million so‘mgacha Markaziy bankning asosiy stavkasidan yuqori bo‘lmagan stavkada (shundan 2 foizi bank marjasi) imtiyozli kredit mablag‘lari ajratiladi.
3. Ma’muriy to‘siqlarni kamaytirish va soliq imtiyozlarini kengaytirish
Joriy yilning 26-iyunida “O‘zbekiston Respublikasining Soliq kodeksiga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida”gi qonun qabul qilindi. Qonun quyidagi yo‘nalishlarda yangi imkoniyatlarni taqdim etadi:
• Soliq ofseti: soliq to‘lovchining arizasiga asosan, ortiqcha to‘langan soliq summalari 3 ish kuni ichida mavjud qarzdorlik yoki boshqa soliqlar bo‘yicha kelgusi to‘lovlar hisobiga o‘tadi.
• “Mahalla servis” kompaniyalarini qo‘llab-quvvatlash: aholi uchun pullik ijtimoiy xizmatlar va obodonlashtirish ishlarini amalga oshiruvchi “Mahalla servis” kompaniyalari daromad solig‘idan, shuningdek, xizmat ko‘rsatish uchun ajratilgan yer uchastkalari yer solig‘idan ozod etiladi. Bu korxonalar xodimlarining ish haqlaridan jismoniy shaхslardan olinadigan daromad soligʻi ushlab qolinmaydi.
• Avtomatlashtirilgan jarayonlar: joriy yilning oktyabr oyidan boshlab qishloq va baliqchilik xo‘jaliklarida suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq hisobotlari “Suv hisobi” axborot tizimi orqali avtomatik tarzda shakllantiriladi.
• Qo‘shimcha imtiyozlar: Jizzax viloyatining Sharof Rashidov va Toshkent viloyatining Ohangaron tumanlarida tashkil etilgan charm-poyabzal sanoat zonalarini boshqarish direksiyalari hamda ushbu sanoat zonalarida tashkil etilgan korxonalar yuridik shaxslarning mol-mulkiga solinadigan soliqni, yuridik shaxslardan olinadigan yer solig‘ini va suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliqni to‘lashdan 2025-yil 1-yanvardan e’tiboran 2026-yil 1-yanvarga qadar bo‘lgan davrda ozod etiladi.
4. Xalqaro uglerod birliklari bozorida ishtirok etish
Joriy yilning 8-iyulidan boshlab O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Xalqaro uglerod birliklari bozorida ishtirok etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni kuchga kirdi. Ushbu hujjat O‘zbekistonning Parij kelishuvi doirasidagi xalqaro majburiyatlarini bajarish mexanizmlarini belgilaydi. Xususan, mamlakat 2030-yilga qadar yalpi ichki mahsulot birligida issiqxona gazlari emissiyasini 2010-yilgi ko‘rsatkichlarga nisbatan 35 foizga qisqartirish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi majburiyatining to‘liq bajarilishini ta’minlash.
Farmonda quyidagilar nazarda tutilgan:
Uglerod birliklarining (ITMO) 80 foizi xalqaro bozorga yo‘naltiriladi, bundan davlat ishtirokida davlat buyurtmasi yoki DXSh loyihalari amalga oshirilgan birliklar mustasno;
Qolgan 20 foiz birliklar O‘zbekistonning chiqindilarni qisqartirish bo‘yicha milliy majburiyatlarini bajarish uchun saqlanadi va xalqaro bozorda sotilmaydi (overselling xavfini kamaytirish maqsadida);

Uzbekistan continues to enhance investment climate by adopting new measures to support entrepreneurs and investors. In June–July 2025, the Government launched several initiatives aimed at boosting business development and stimulating foreign investment.
1. Promoting green public procurement
On June 18, the Cabinet of Ministers adopted Resolution “On measures to improve the support system for green public procurement” The resolution sets a target to increase the share of environmentally friendly procurement to 30% by 2030. Starting from 2026, public procurement for certain product categories (meat, dairy, textiles, packaging, furniture, etc.) will require mandatory compliance with environmental criteria.
Key provisions include:
Eco-labeled suppliers will benefit from a 30% reduction in intermediary service fees and will be exempt from providing security deposits.
Public sector buyers will be required to give priority to proposals submitted by eco-labeled suppliers.
2. Stimulating inflows of foreign direct investment
On June 23, the President of Uzbekistan signed the Decree “On additional measures to stimulate the attraction of foreign direct investment” The document updates the list of priority sectors and extends the geographic scope of tax incentives:
Tax exemptions (exemption from land tax, property tax, and water usage tax. depending on the volume of direct private foreign investments) are now available in the Bekabad, Buka, and Pskent districts of Tashkent Region (categories 4–5).
The agricultural production sector has been officially included in the list of priority sectors. To attract foreign private investment and promote modern technology adoption, the government will offer tax incentives, including exemptions from land tax, property tax, and water resource usage taxes, based on investment volume.
Agricultural enterprises may access loans of up to UZS 15 million per hectare for the cultivation of forage crops, repayable within 6 months at a rate not exceeding the Central Bank’s base rate plus a 2% bank margin.
3. Reducing administrative barriers and expanding tax incentives
On June 26, Uzbekistan enacted the Law “On amendments and additions to the Tax Code of the Republic of Uzbekistan” introducing several provisions aimed at easing administrative burdens and broadening tax benefits:
Tax offsets: аt the taxpayer’s request, overpaid amounts will be credited toward outstanding tax or future payments within three business days.
Support for “Mahalla Service” Companies: income derived from public works and selected paid social services will be excluded from the taxable base. Land will also be exempt from land tax, and employee salaries will be exempt from personal income tax.
Automation: From October 2025, tax reporting on water use in agriculture (including fish farming) will be automatically generated via the “Suv hisobi” system.
Additional incentives: Leather and footwear enterprises located in the Sharof Rashidov district (Jizzakh Region) and Akhangaran district (Tashkent Region) industrial zones will be exempt from property, land, and water resource usage taxes from January 1, 2025, to January 1, 2026.
4. Participation in the international carbon market
On July 8, the Presidential Decree “On measures for participation in the international carbon units market” entered into force, aiming to fulfill Uzbekistan’s international commitments under the Paris Climate Agreement. Specifically, it targets a 35% reduction in greenhouse gas emissions per unit of gross domestic product by 2030
The document outlines the following key measures:
80% of internationally transferred mitigation outcomes (ITMOs) will be allocated to the international market, excluding those generated through state-funded or public-private partnership (PPP) projects.
20% of ITMOs will be reserved to meet Uzbekistan’s national commitments and will not be traded, in order to mitigate the risks of overselling.
A National Carbon Registry will be established in 2026 with the support of international financial institutions.