Mazkur sessiyada qayta tiklanuvchi energetika sohasining yetakchi xalqaro kompaniyalari rahbarlari ishtirok etdi. Jumladan, “Goldwind” kompaniyasi raisi Vu Gang, “AMEA Power” kompaniyasi raisi Hussain Al Nuvais, “EDF Renouvelables” xalqaro operatsiyalar bo‘yicha vitse-prezidenti Sedrik le Buss, “ACWA Power – Markaziy Osiyo” prezidenti Abid Malik hamda “Masdar” (Abu Dhabi Future Energy Company) investitsiyalar bo‘yicha direktori Rafael Barrolar o‘z qarash va tajribalari bilan o‘rtoqlashdi.
Shuningdek, Boston Consulting Group (BCG) kompaniyasining boshqaruvchi hamkori Igor Alekseev moderatorligida o‘tgan muhokamada sohani to‘liq modernizatsiya qilish uchun 2035-yilgacha xususiy va ko‘p tomonlama moliyalashtirish manbalari hisobidan 50 milliard AQSH dollarigacha investitsiya zarurligi ta’kidlandi.
Shu bilan birga, Muloqot davomida “ACWA Power – Markaziy Osiyo” prezidenti Abid Malik quyidagicha fikr bildirdi: “Bugun bu yerda O‘zbekistondagi eng yirik investorlar jam bo‘lgan. Ularning bu yerga sarmoya kiritayotganining bosh sababi — Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida olib borilayotgan izchil islohotlar va sodiq strategik yo‘nalishlardir.”
Panel sessiya davomida O‘zbekiston yashil iqtisodiyotga o‘tish jarayonida siyosiy tashabbuslarni amaliy natijalarga aylantirish yo‘lida ko‘rilayotgan chora-tadbirlar va yondashuvlar yuzasidan ochiq, samarali va istiqbolli muloqot olib borildi.

За последние пять лет в энергетический сектор Узбекистана было привлечено почти 20 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций. В этой связи панельная сессия «Модель зеленого развития Нового Узбекистана» была посвящена переходу страны к устойчивой, ресурсосберегающей экономике.
Сессия объединила ведущих представителей отрасли: Ву Ганг – председатель совета директоров Goldwind, Хусейн Аль Нувайс – председатель совета директоров AMEA Power, Седрик lе Бус – исполнительный вице-президент по международным операциям EDF Renouvelables, Абид Малик – президент ACWA Power по Центральной Азии, и Рафаэль Барро – директор по инвестициям компании Masdar (Abu Dhabi Future Energy Company).
Модератором сессии выступил Игорь Алексеев, управляющий партнер Boston Consulting Group (BCG). Он подчеркнул масштаб требуемых инвестиций: к 2035 году необходимо привлечь до 50 миллиардов долларов частного и многостороннего финансирования для полной трансформации сектора.
В ходе сессии вопросов и ответов Абид Малик отметил: «Сегодня здесь собрались все ведущие инвесторы страны. Почему они инвестируют? Настоящий драйвер – это реформы, инициированные Президентом Шавкатом Мирзиёевым».
Панельная сессия стала важной площадкой для обсуждения того, как Узбекистан превращает политическую волю в практические действия на пути к устойчивому и экологически чистому росту.