Joriy yilning 2–3 sentabr kunlari Belarusning Vitebsk shahrida “Belarus – O‘zbekiston: hamkorlik barqaror rivojlanish omili sifatida” mavzusiga bag‘ishlangan III Belarus–O‘zbekiston ayollar biznes-forumi o‘tkazildi. O‘zbekiston delegatsiyasiga Oliy Majlis Senatining Raisi Tanzila Norboyeva boshchilik qildi.
Forum dasturi doirasida yalpi majlis hamda yetti yo‘nalish bo‘yicha tematik sessiyalar tashkil etildi. Unda ikki tomonlama hamkorlikning muhim sohalari – yengil sanoat, mashinasozlik, turizm, ta’lim, fan va sog‘liqni saqlash, agro-sanoat, yoshlar siyosati va hududiy rivojlanish masalalari muhokama qilindi.
“Mashinasozlik kompleksi sohasida hamkorlik istiqbollari” mavzusidagi sessiyada Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi direktor o‘rinbosari v.b. Roksana Nesor O‘zbekistonning investitsiyaviy muhitiga bag‘ishlangan ma’ruza bilan chiqish qildi. R.Nesor Belarus bilan amalga oshirilayotgan muvaffaqiyatli qo‘shma loyihalarni alohida qayd etilib, hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari sifatida mashinasozlik, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat sanoati, farmatsevtika va qurilish sohalarini qayd etdi.

2-3 сентября 2025 года в белорусском городе Витебск состоялся III белорусско-узбекский женский бизнес-форум «Беларусь — Узбекистан: сотрудничество как фактор устойчивого развития». Делегацию Узбекистана возглавила Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева.
Программа форума включала пленарное заседание и семь секций, посвящённых ключевым направлениям двустороннего взаимодействия: лёгкая промышленность, машиностроение, туризм, образование, наука и здравоохранение, агропромышленный сектор, молодёжная политика и региональное развитие.
В рамках секции «Перспективы сотрудничества в сфере машиностроительного комплекса» с докладом об инвестиционном климате Узбекистана выступила и.о. заместителя директора Агентства по привлечению иностранных инвестиций Роксана Несор. В своем выступлении Р.Несор подчеркнула значимость уже реализуемых совместных проектов с белорусскими компаниями и отметила наиболее перспективные области взаимодействия, включая машиностроение, сельское хозяйство, пищевую промышленность, фармацевтику и строительную отрасль.
Форум стал результативной площадкой для обмена опытом, укрепления деловых связей и обсуждения новых проектов. По итогам мероприятия стороны подтвердили стремление расширять экономическое, инвестиционное, научное и гуманитарное сотрудничество, открывая новые горизонты для совместного развития.