2025-yil 29-aprel kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ilk bor Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga (MDH) a’zo davlatlar mintaqalari Forumi tashkil etildi. Unda MDHga a’zo davlatlarning vakillik delegatsiyalari hamda Hamdo‘stlik Ijroiya qo‘mitasi vakillari ishtirok etdi.
Forumni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev kirish so‘zi bilan ochib berdi. J. Xo‘jayev o‘z nutqida MDH mintaqalari o‘rtasida o‘zaro manfaatli va barqaror hamkorlik aloqalarini rivojlantirish muhimligini, shuningdek ishonch va manfaatdorlik asosidagi sheriklik MDH makonida iqtisodiy o‘sishning muhim omillaridan biri ekanini ta’kidladi
So‘nggi yillarda O‘zbekistonning MDH davlatlari bilan savdo-iqtisodiy aloqalari sezilarli darajada faollashdi. 2024-yil yakunlariga ko‘ra tashqi savdo aylanmasi 23 milliard AQSh dollaridan oshdi. Bu ko‘rsatkich avvalgi yillarga nisbatan deyarli ikki baravar ko‘pdir. Hozirda O‘zbekiston hududida MDH davlatlari kapitali ishtirokidagi 5,5 mingga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda. Bundan tashqari, MDHning turli hududlarida yirik qo‘shma investitsiya va infratuzilma loyihalari amalga oshirilmoqda.
Tadbir doirasida hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan 10 dan ortiq hujjat almashinuvi marosimi o‘tkazilb, iqtisodiyot, gumanitar hamkorlik hamda MDH yagona iqtisodiy makonini shakllantirishdagi savdo-sanoat palatalarining o‘rni kabi mavzularga bag‘ishlangan uchta tematik panel sessiyasi tashkil etildi.
Forum yakunida a’zo davlatlar biznes vakillari va mintaqaviy hokimiyat organlari o‘rtasida ikki tomonlama B2B va G2B uchrashuvlar o‘tkazildi.

29 апреля 2025 года в г. Ташкент по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева прошёл I Форум регионов государств-участников Содружества Независимых Государств (СНГ). В мероприятии приняли участие делегации стран СНГ и представители Исполнительного комитета Содружества.
С приветственным словом выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев. В своём выступлении Ж. Ходжаев подчеркнул важность укрепления межрегионального взаимодействия и развития устойчивых деловых контактов между регионами стран СНГ. По его словам, сотрудничество на основе доверия и взаимной выгоды играет ключевую роль в экономическом росте региона.
За последние годы торгово-экономические связи Узбекистана со странами СНГ значительно активизировались. Так, по итогам 2024 года внешнеторговый оборот превысил $23 млрд, что почти вдвое больше по сравнению с предыдущими годами. Сегодня на территории Узбекистана успешно работают около 5,5 тысяч предприятий с участием капитала государств Содружества.
Ключевым моментом мероприятия стала церемония обмена более чем 10 межрегиональными документами о сотрудничестве и проведение трех тематических панельных сессий, посвящённых экономике, гуманитарному взаимодействию и роли торгово-промышленных палат в формировании единого экономического пространства СНГ.