Joriy yilning 11-iyun kuni Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi BAAning JLL kompaniyasi bilan O‘zbekistonga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va davlat-xususiy sherikchilik imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha Anglashuv memorandumini imzoladi.
Unga ko‘ra, JLL muntazam ravishda O‘zbekistonga soha ekspertlarini yuborib, manfaatdor tomonlar bilan uchrashuvlar o‘tkazadi hamda investitsiya masalalarida strategik ko‘rsatmalar beradi. Kompaniya shuningdek, belgilangan ustuvor sohalarga qaratilgan sarmoyadorlar uchun materiallar va targ‘ibot hujjatlarini birgalikda ishlab chiqadi.
JLLning Yaqin Sharq va Afrika mintaqasi bo‘yicha direktori Mireille Azzam quyidagilarni ta’kidladi: “Markaziy Osiyodagi rivojlanayotgan bozorlar qatorida strategik o‘sish imkoniyatlarini izlayotgan xorijiy investorlar uchun O‘zbekiston katta ochilmagan salohiyatga ega.”
Ma’lumot uchun: JLL Fortune 500 ro‘yxatiga kirgan dunyoning yetakchi kompaniyalaridan biri bo‘lib, tijorat, sanoat, mehmonxona, turar-joy va chakana savdo obyektlarini xarid qilish, qurish, boshqarish va ularga sarmoya kiritishda ko‘maklashadi. Yillik daromadi 20,8 milliard dollarni tashkil etib, 80 dan ortiq mamlakatda faoliyat yuritadi.

11 июня 2025 года Агентство по привлечению иностранных инвестиций подписало меморандум о взаимопонимании с ведущим компанией из ОАЭ – JLL для привлечения прямых иностранных инвестиций в Узбекистан и расширения возможностей государственно-частного партнёрства.
В соответствии с этим соглашением, JLL будет регулярно направлять в Узбекистан отраслевых экспертов для проведения встреч с заинтересованными сторонами и предоставления стратегических рекомендаций по инвестиционным вопросам. Компания также будет совместно с Агентством разрабатывать информационные материалы и презентационные документы для инвесторов с акцентом на приоритетные сектора
Мирей Аззам, директор по стратегическому консалтингу компании JLL в регионе Ближнего Востока и Африки, подчеркнула: «Узбекистан обладает значительным нераскрытым потенциалом для инвесторов, которые ищут возможности стратегического роста на рынке Центральной Азии.»
Для справки: JLL — одна из ведущих мировых компаний, входящих в список Fortune 500. Компания помогает клиентам приобретать, строить, управлять и инвестировать в объекты коммерческой, промышленной, гостиничной, жилой и розничной недвижимости. Ежегодный доход JLL составляет $20,8 миллиарда, а география деятельности охватывает более 80 стран мира.