2025-yil 10-aprel kuni Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligida Bart kompaniyasi bosh direktori Pyotr Petrushinskiy bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv fevral oyida boshlangan muzokaralarning mantiqiy davomi bo‘lib, O‘zbekistonda meva va sabzavotlarni sublimatsiya usulida qayta ishlash zavodini tashkil etish bo‘yicha investitsiya loyihasiga bag‘ishlandi.
Loyiha infratuzilma va bozor sharoitlaridan kelib chiqqan holda bosqichma-bosqich amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Ma’lumot uchun: Bart 1990-yilda tashkil etilgan bo‘lib tabiiy oziq-ovqat qo‘shimchalari va quritilgan meva-sabzavot mahsulotlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan 30 yildan ortiq tajribaga ega kompaniyadir. Kompaniya Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bozorida faoliyat yuritadi hamda Osiyo va Shimoliy Afrika davlatlari bilan tashqi iqtisodiy aloqalarni rivojlantirib kelmoqda.
Uchrashuv davomida Qishloq xo‘jaligi vazirligi vakili tomonidan ushbu sohadagi mahalliy xomashyo yetkazib beruvchilar hamda qo‘shilgan qiymat zanjirlari bo‘yicha axborot taqdim etildi.
Agentlik loyiha bo‘yicha keyingi bosqichlarda ham kompaniyaga axborot ko‘magini ko‘rsatish va har tomonlama hamkorlik qilishga tayyor ekanligini bildirdi.

On April 10, 2025, the Investment Promotion Agency held a meeting with the delegation of the Polish company Bart, led by CEO Mr. Piotr Petruszynski. The meeting continued the dialogue initiated in February and focused on the implementation of an investment project to establish a freeze-dried fruit and vegetable processing facility in Uzbekistan.
The project is planned to be implemented in stages, taking into account local infrastructure and market conditions.
For reference: Founded in 1990, Bart is a Polish manufacturer of natural food additives and dehydrated fruits and vegetables. With over 30 years of experience, Bart supplies major producers in the food industry across the EU and conducts trade with countries in Asia and North Africa.
A representative of the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan also participated in the discussion and provided information on domestic value chains and local raw material suppliers.
The Agency reaffirmed its readiness to provide information support and facilitate the project throughout its development and implementation stages.