2025-yil 15-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi huzuridagi Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligida Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengashi (OHICHBK) Bosh kotibi, elchi Kayrat Sarybay bilan uchrashuv tashkil etildi.
Ma’lumot uchun: OHICHBK – Osiyo mintaqasida o‘zaro anglashuv, hamkorlik va barqarorlikni mustahkamlashga xizmat qiluvchi xalqaro muloqot maydonchasi bo‘lib, uning tarkibiga 28 ta davlat a’zo hisoblanadi.
Uchrashuv davomida tomonlar OHICHBK doirasidagi Ishbilarmonlar kengashi bilan hamkorlikni kengaytirish yo‘nalishlarini muhokama qildi. Xususan, Kengashning joriy yil may oyida Bokuda bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan navbatdagi yig‘ilishda Agentlikning ishtirok etish imkoniyati ko‘rib chiqildi. Ta’kidlandiki, Ishbilarmonlar kengashi kichik va o‘rta biznesni rivojlantirishga ko‘maklashib, a’zo davlatlar o‘rtasida qo‘shma tashabbuslarni ilgari surmoqda.
Uchrashuv yakunida OHICHBK Bosh kotibi besh davlatning iqtisodiy ko‘rsatkichlarini o‘z ichiga olgan elektron to‘plam loyihasi ishga tushirilganini ma’lum qilib, O‘zbekistonni ushbu tashabbusga qo‘shilishga taklif etdi.

15 апреля 2025 года в Агентстве по привлечению иностранных инвестиций при Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан состоялась встреча с Генеральным секретарем Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) Послом Кайратом Сарыбаем.
Для информации: СВМДА — международная площадка, объединяющая 28 государств-членов. Основная цель — развитие взаимопонимания, сотрудничества и стабильности в Азии.
В ходе встречи стороны обсудили направления расширения сотрудничества в рамках Делового совета СВМДА, включая возможность участия Агентства в предстоящем заседании совета, которое планируется в мае текущего года в Баку. Было отмечено, что Деловой совет оказывает содействие развитию малого и среднего бизнеса, продвигая совместные инициативы между членами СВМДА.
В завершение встречи Генеральный секретарь СВМДА проинформировал о запуске нового проекта — электронного сборника экономических показателей пяти стран-участниц, — и пригласил Узбекистан присоединиться к этой инициативе.