Joriy yilning 29-may kuni Xoriijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi Bangkok (Tayland) shahrida boʻlib oʻtgan BMTning Osiyo va Tinch okeani uchun Iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasining “Markaziy Osiyoda investitsiyalarni jalb etish va hududiy investitsiya hamkorligini kuchaytirish” mavzusiga bagʻishlangan II sessiyada ma’ruzachi sifatida ishtirok etdi.
Tadbir davomida Agentlik ESCAP bilan oʻzaro hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish, texnik ko‘mak, institutsional salohiyatni oshirish va investitsiya faoliyatini raqamlashtirish borasida qo‘shma loyihalarni ilgari surish boʻyicha ochiqligini bildirdi.
Sessiya yakunida, Agentlik mintaqaviy investitsiya strategiyalarini ishlab chiqish va ilgari surishda faol ishtirok etishni, shuningdek, Markaziy Osiyoda barqaror va inklyuziv investitsiyalarni jalb etish maqsadida ESCAP va mintaqadagi hamkor institutlar bilan hamkorlikni kengaytirishga tayyor ekanligini ta’kidladi.

On May 29 of this year, representative of the Investment Promotion Agency as a speaker in the Second session of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UN ESCAP), held in Bangkok, Thailand. The session focused on the theme “Enhancing Investment Promotion and Regional Cooperation in Central Asia.”
During the event, the Agency expressed its strong interest in advancing investment promotion with ESCAP to a new level. It emphasized its openness to initiating joint projects aimed at strengthening the technical assistance, enhancing the institutional capacity, and accelerating the digitalization of investment promotion activities.
In conclusion of the event, Agency reaffirmed its commitment to playing an active role in the development and promotion of regional investment strategies. It also reiterated its readiness to broaden collaboration with ESCAP and partner institutions across the region to foster sustainable and inclusive economic growth in Central Asia.