O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi huzuridagi Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va investitsiyaviy aloqalarni mustahkamlash yo‘lidagi faoliyatini izchil davom ettirmoqda. Shu maqsadda Agentlik xorijiy kompaniyalar –Scania Central Asia (Qozog‘iston) Freedom Finance (Qozog‘iston), Bart sp. z o.o. (Polsha) va Metateks Oy (Finlandiya), bilan hamkorlikka oid to‘rtta yangi hujjat imzoladi.
Scania Central Asia (Qozog‘iston)
Shvetsiyaning Scania AB sanoat korporatsiyasi tarkibiga kiruvchi Scania Central Asia kompaniyasi bilan tuzilgan hamkorlik kelishuviga ko‘ra, yirik yuk avtomobillari va tyagachlarini ishlab chiqarish loyihasi amalga oshiriladi. Shu bilan birga, tomonlar loyiha va texnik hujjatlarni tayyorlash, malakali mutaxassislarni jalb etish, davlat organlari va xususiy sektor vakillari bilan uchrashuv va muzokaralar tashkil etish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga kelishib oldilar.
Freedom Finance (Qozog‘iston)
Agentlik va xalqaro Freedom Holding Corp. tarkibiga kiruvchi Freedom Finance kompaniyasi o‘rtasida O‘zbekiston investitsiyaviy salohiyatini xalqaro forumlar va konferensiyalarda targ‘ib qilish, loyihalar hamda potensial hamkorlar haqida axborot almashish, qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish borasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Bart sp. z o.o. (Polsha)
Polshaning Bart sp. z o.o. kompaniyasi bilan meva, rezavor va sabzavotlarni sublimatsiya (freeze-drying) usulda quritish bo‘yicha ishlab chiqarish loyihasini amalga oshirish yuzasidan kelishuv imzolandi. Agentlik investorni mahalliy qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetkazib beruvchilari bilan bog‘lash, shuningdek xomashyoni sertifikatlash, saqlash va tashishga doir masalalarni hal etishda amaliy yordam ko‘rsatadi.
Metateks Oy (Finlandiya)
Metateks Oy kompaniyasi O‘zbekistonda mahalliy xomashyo asosida fitomeliorativ o‘simliklardan ekologik toza o‘ram mahsulotlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda. Ushbu loyihani amalga oshirishda Agentlik kompaniyaga maslahat xizmatlari ko‘rsatish hamda mahalliy yetkazib beruvchilar bilan aloqalar o‘rnatishda ko‘maklashadi.
Mazkur kelishuvlar Agentlikning xalqaro sheriklikni kengaytirish, O‘zbekistonda zamonaviy investitsion muhitni shakllantirish, ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, eksport hajmini oshirish va yuqori malakali ish o‘rinlarini yaratish yo‘lidagi intilishlarini yaqqol ifodalaydi.
Scania AB – 1891-yilda Shvetsiyaning Syodertelye shahrida asos solingan, Volkswagen Group tarkibidagi TRATON Group’ga kiruvchi, dunyoga mashhur transport yechimlari ishlab chiqaruvchisi bo‘lib, Xitoy, Janubiy Afrika, Qozog‘iston va Gruziyada ishlab chiqarish quvvatlariga ega.
Freedom Finance – Freedom Holding Corp. xalqaro investitsiya guruhining bir qismi bo‘lib, AQSh, Germaniya, Qozog‘iston, va Rossiya kabi 9 ta mamlakatda faoliyat yuritadi. Kompaniyada 6 800 dan ziyod xodim ishlaydi, 530 mingdan ortiq brokerlik hisoblariga xizmat ko‘rsatadi, kapitalizatsiyasi qariyb 5 mlrd AQSh dollariga teng. O‘zbekistonda 2018-yildan buyon faoliyat yuritadi. Shuningdek, 2025-yilda dunyodagi eng yirik investitsiya kompaniyasi BlackRock, Inc. Freedom Holding Corp kompaniyasidagi ulushini 0,85% gacha oshirib, taxminan 89 million dollar sarmoya kiritgan.
Bart sp. z o.o. – 1990-yilda Polshada tashkil etilgan, tabiiy oziq-ovqat qo‘shimchalari hamda quritilgan meva-sabzavotlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan kompaniya bo‘lib, Yevropa Ittifoqi bozorida faoliyat yuritadi hamda Osiyo va Shimoliy Afrika davlatlari bilan hamkorlikni rivojlantirmoqda.

Агентство по привлечению иностранных инвестиций при Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан продолжает активно развивать международное сотрудничество и укреплять инвестиционные связи. В рамках данной работы Агентство подписало четыре новых документа о сотрудничестве с зарубежными компаниями – Scania Central Asia (Казахстан), Freedom Finance (Казахстан), Bart sp. z o.o. (Польша) и Metateks Oy (Финляндия).
Соглашение о сотрудничестве со Scania Central Asia
Агентство и дочерняя компания шведской промышленной корпорации Scania AB, осуществляющей деятельность в Республике Казахстан подписали соглашение о сотрудничестве. В рамках достигнутых договорённостей инвестор планирует реализацию проекта по производству тяжёлых грузовых автомобилей и седельных тягачей. Стороны также договорились о взаимодействии по подготовке проектной и технической документации, привлечению квалифицированных специалистов, а также проведению встреч и переговоров с представителями государственных органов и частного сектора с целью эффективной реализации проекта.
Меморандум о взаимопонимании с Freedom Finance
Агентство и дочерняя компания международного холдинга Freedom Holding Corp., представленная более чем в 23 странах, договорились о совместном продвижении инвестиционных возможностей Узбекистана, участии в международных форумах и конференциях, а также обмене информацией о проектах и потенциальных партнёрах.
Соглашение о сотрудничестве с Bart sp. z o.o.
Также подписано соглашение с польской компанией Bart sp. z o.o. о реализации инвестиционного проекта по созданию производства по сублимационной (freeze-drying) сушке фруктов, ягод и овощей в Узбекистане. В рамках Соглашения Агентство окажет инвестору поддержку в налаживании связей с местными поставщиками сельхозпродукции и решении вопросов по сертификации, хранению и транспортировке сырья.
Соглашение о сотрудничестве со Metateks Oy
Финская компания планирует создать в Узбекистане производство экологичной упаковки из фитомелиоративных растений с использованием местного сырья. В рамках соглашения Агентство окажет поддержку в консультировании и налаживании связей с локальными поставщиками.
Эти договорённости отражают стремление Агентства укреплять международное партнёрство и формировать в Узбекистане современную инвестиционную среду, открывающую новые возможности для внедрения инновационных технологий, роста экспорта и создания высококвалифицированных рабочих мест.
Для информаци:
Scania AB — ведущий мировой производитель транспортных решений, основанный в 1891 году в городе Сёдертелье (Швеция). Входит в состав TRATON Group, принадлежащей Volkswagen Group, и ведёт производство в Китае, ЮАР, Казахстане и Грузии.
Freedom Finance — часть международной инвестиционной группы Freedom Holding Corp., представленной в 9 странах, включая США, Германию, Казахстан и Россию. Холдинг объединяет свыше 6 800 сотрудников, обслуживает более 530 тыс. брокерских счетов, а его капитализация составляет около 5 млрд долларов США. В Узбекистане компания работает с 2018 года и имеет филиалы в семи городах страны. В 2025 году крупнейшая в мире инвестиционная компания BlackRock, Inc. увеличила свою долю в компании Freedom Holding Corp. до 0,85%, вложив примерно 89 миллионов долларов США.
Bart sp. z o.o. — польская компания, основанная в 1990 году, специализируется на производстве натуральных пищевых добавок и сушёных фруктов и овощей. Обладает более чем 30-летним опытом и активно работает на рынке ЕС, а также развивает сотрудничество со странами Азии и Северной Африки.
Metateks Oy — финский биотехнологический стартап, основанный в 2024 году. Компания разрабатывает регенеративные биоматериалы из фитомелиоративных растений.