Joriy yilning 29-yanvar kuni Anqara shahrida Turkiya Savdo vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Ozarbayjon Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi hamkorligida uch tomonlama “Turkiya-Ozarbayjon-O‘zbekiston” biznes forumi bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbirda iqtisodiyotning turli sohalarida faoliyat yurituvchi 300 ga yaqin tadbirkor, jumladan, 150 dan ortiq yetakchi turk kompaniyalari, 25 dan ziyod yirik Ozarbayjon korxonalari hamda 30 ga yaqin O‘zbekiston tashkilotlari ishtirok etdi.
Forumning rasmiy qismi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi mamlakatimizda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar hamda biznes hamkorlikni rivojlantirish uchun yaratilgan qulay imkoniyatlar to‘g‘risida ma’lumotlar taqdim etildi.
Tadbirning asosiy qismida uch mamlakatning tegishli vazirliklari vakillari ishtirokida panel yig‘ilishi tashkil etilib, savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish yo’nalishlari muhokama qilindi.
Shuningdek, forum doirasida B2B formatidagi uchrashuvlar o‘tkazildi. Tadbirkorlar o‘rtasida o‘zaro hamkorlik, investitsiyalar va qo‘shma loyihalar bo‘yicha yangi imkoniyatlarni muhokama qildilar. Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi tomonidan Ozarbayjon va Turkiya ishbilarmon doiralari vakillari uchun B2G formatidagi strategik uchrashuvlar ham tashkil etildi.

29 января текущего года в Анкаре при поддержке Министерства торговли Турции, Министерства инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан и Министерства экономики Республики Азербайджан состоялся трехсторонний бизнес-форум "Турция-Азербайджан-Узбекистан". В мероприятии приняли участие около 300 предпринимателей из различных отраслей экономики, в том числе более 150 ведущих турецких компаний, свыше 25 крупных азербайджанских предприятий и почти 30 узбекских организаций.
В рамках официальной части форума Агентство по привлечению иностранных инвестиций Республики Узбекистан представило информацию о проводимых в стране экономических реформах и созданных возможностях для развития делового сотрудничества.
Основная часть мероприятия включала панельную сессию с участием профильных министров трех стран, где обсуждались перспективы расширения торгово-экономического взаимодействия.
Кроме того, в ходе форума состоялись B2B-встречи, на которых предприниматели обсуждали перспективы реализации новых бизнес-инициатив, инвестиционных проектов и совместных инициатив. Также Агентство по привлечению иностранных инвестиций Узбекистана провело B2G-консультации для представителей азербайджанского и турецкого бизнеса.
Данный бизнес-форум стал важной платформой для укрепления торгово-экономических связей, развития инвестиционной среды и вывода трехстороннего сотрудничества на новый уровень.