Joriy yilning 13-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Birlashgan Arab Amirliklariga rasmiy tashrifi arafasida Abu Dabi shahrida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha bir qator ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda mamlakatlar delegatsiyalariga O‘zbekiston tomonidan – O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov hamda BAA tomonidan usbu davlatning energetika va infratuzilma vaziri Suhail Mohamed Al Mazrui boshchilik qildi.
Laziz Kudratov o‘zining qutlov so‘zida O‘zbekiston bilan BAA o‘rtasida oliy darajada o‘zaro ishonchga asoslangan munosabatlar mustahkamlanib borayotgani sababli, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik ham izchil rivojlanib borayotganini ta’kidladi.
2021-yildan buyon BAA va O‘zbekiston o‘rtasidagi ikki tomonlama savdo hajmi yiliga o‘rtacha 20 foizdan ko‘proqqa oshib bormoqda va 2024-yil yakuniga ko‘ra bu ko‘rsatkich 650 millionga yetdi. Bugungi kunda O‘zbekistonda BAA kapitali ishtirokidagi 337 ta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda, shundan 114 tasi qo‘shma korxona va 223 tasi 100% xorijiy korxonalardir. 2023-yilda O‘zbekistonda loyihalarni amalga oshirishga 1,08 milliard dollar, 2024-yilda esa 1,5 milliard dollardan ortiq BAA investitsiyalari o‘zlashtirildi.
Birgalikda hayotga tatbiq etilayotgan loyihalar anʼanaviy va muqobil energiya, infratuzilma, kimyo sanoati, geologiya, IT, qishloq xoʻjaligi, transport va logistika sohalarini qamrab oladi.
“O‘zbekiston-BAA” investitsiya kompaniyasi tashkil etildi. Uning investitsiya portfeli bugunga kelib tibbiyot, geologiya, qishloq xo‘jaligi va turizm sohalarida umumiy qiymati 192,5 million dollar bo‘lgan 7 ta loyihani tashkil etmoqda. 140 million dollarlik 9 ta loyiha ishlab chiqilmoqda.
Biroq erishilgan natijalar ikki davlatning iqtisodiy salohiyatini umuman aks ettirmaydi, shu bois hamkorlik hajmini yanada oshirish bo‘yicha qo‘shimcha kompleks choralar ko‘rilmoqda.
Bugun imzolanayotgan hujjatlar ana shunday qadamlardan biridir. Bu 15 ta kelishuv vazirlik va idoralar, ishbilarmon doiralar tomonidan birgalikda olib borilgan sa’y-harakatlarning mevasi bo‘lib, ikki davlat o‘rtasidagi sarmoyaviy hamkorlik tarixida yangi sahifa ochmoqda.
Marosimda “AMEA Power”, “Masdar”, “Solar Power Shine”, “M42”, “Burjeel” Holdings”, “IFFCO Group”, “TWS”, “Alserkal Group”, “Metito”, “AD Ports”, “Jetex”, “Emirates Group” va boshqa kompaniyalar bilan energetika, sogʻliqni saqlash, qishloq xoʻjaligi, infratuzilmani rivojlantirish, suv taʼminoti, transport, logistika sohalarida investitsiya bitimlari va shartnomalar imzolandi.

On January 13 Abu Dhabi hosted signing ceremony of 15 bilateral agreements for the implementation of joint projects, prior to the official visit of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev to the United Arab Emirates.
Laziz Kudratov, the Minister of Investment, Industry, and Trade of Uzbekistan, on the Uzbek side, and Suheil Mohamed Al Mazrui, the UAE Minister of Energy and Infrastructure, on the UAE side headed the delegations.
Laziz Kudratov in his welcoming speech highlighted consistent growth of trade, economic, and investment cooperation between Uzbekistan and the UAE, which has become possible due to mutual trust at the highest levels.
Since 2021, mutual trade turnover between the UAE and Uzbekistan has been steadily increasing at an average annual rate of over 20 percent, approaching $650 million by the end of 2024. Currently, 337 enterprises with UAE capital are operating in Uzbekistan, including 114 joint ventures and 223 foreign enterprises. In 2023, $1.08 billion was allocated for the implementation of investment projects, and in 2024, this figure is expected to exceed $1.5 billion.
The projects implemented collaboratively encompass traditional and alternative energy, infrastructure, the chemical industry, geology, information technology, agriculture, transportation, and logistics.
Uzbekistan-Emirates Investment Company has been established, with an investment portfolio currently valued at 200 million dollars. This portfolio includes seven projects totaling 192.5 million dollars in the fields of medicine, geology, agriculture, and tourism. Additionally, there are nine projects for 140 million dollars under development.
Investment agreements and contracts were signed with AMEA Power, Masdar, Solar Power Shine, M42, Burjeel Holdings, IFFCO Group, TWS, Alserkal Group, Metito, AD Ports, Jetex, Emirates Group, and various other companies across the sectors of energy, healthcare, agriculture, infrastructure development, water supply, transportation, and logistics.
Source: Press office of the Ministry of Investment, Industry, and Trade of the Republic of Uzbekistan