2025-yil 24-martdagi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Qarorlariga muvofiq, mamlakatimizda maishiy chiqindilarni yoqish orqali elektr energiyasi ishlab chiqarishga ixtisoslashgan yirik investitsiyaviy loyihalar bosqichma-bosqich hayotga tatbiq etilmoqda. Ushbu loyihalar Toshkent shahri, Toshkent, Andijon, Namangan, Fargʻona, Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida amalga oshiriladi. Har bir loyiha uchun xorijiy investorlar ishtirokida alohida loyiha kompaniyalari tashkil etilgan boʻlib, moliyalashtirish bevosita xorijiy investitsiyalar hisobidan amalga oshiriladi.
2025–2027-yillar davomida jami kuniga 10 ming tonnadan ortiq chiqindini qayta ishlash quvvatiga ega obyektlar ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Bu esa katta hajmdagi elektr energiyasini ishlab chiqarish imkonini beradi. Jumladan:
• Toshkent viloyati: 2 500 tonna/kun chiqindi → yiliga 390 million kVt·soat elektr energiyasi, investitsiya hajmi 240 million AQSh dollari;
• Andijon viloyati: 1 500 tonna/kun chiqindi → yiliga 240 million kVt·soat/yil, investitsiya hajmi 110 million AQSh dollari;
• Namangan va Fargʻona viloyatlari: 1 500 tonna/kun chiqindi → yiliga 227,5 million kVt·soat/yil, investitsiya hajmi 141,5 million AQSh dollari;
• Qashqadaryo va Samarqand viloyatlari: 1 500 tonna/kun chiqindi → yiliga 240 million kVt·soat, investitsiya hajmi 150 million AQSh dollari;
Loyihalarni amalga oshirishda "yashil energetika" sohasida koʻp yillik tajribaga ega boʻlgan yirik xalqaro kompaniyalar ishtirok etmoqda. Xususan, China CAMC Engineering Co., Ltd. Toshkent shahri, Toshkent viloyati va Andijon viloyatlarida, China Everbright International Limited Namangan va Farg‘ona viloyatlarida, Shanghai SUS Environment Co., Ltd. esa Samarqand va Qashqadaryo viloyatlaridagi loyihalarda hamkor sifatida ishtirok etmoqdalar.
Har bir loyiha kompaniyasi bilan “Oʻzenergosotish” AJ oʻrtasida ishlab chiqarilgan elektr energiyasini 30 yil davomida kafolatli xarid qilish boʻyicha shartnomalar imzolangan. Maishiy chiqindilar yetkazib berilishi esa shu muddatga teng asosda Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi tomonidan taʼminlanadi.
Ushbu loyihalar ekologik vaziyatni yaxshilash, chiqindilarni ko‘mish hajmini kamaytirish, chiqindilar bilan ishlash infratuzilmasini rivojlantirish va hududlarda zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga xizmat qiladi.

В соответствии с Постановлениями Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2025 года, в Республике Узбекистан реализуют серию комплексных инвестиционных проектов по производству электроэнергии путем сжигания твердых бытовых отходов. Проекты реализуются в семи регионах страны: в городе Ташкент, Ташкентской, Андижанской, Наманганской, Ферганской, Самаркандской и Кашкадарьинской областях. Финансирование осуществляется за счёт прямых иностранных инвестиций, при этом для каждого проекта создаются отдельные проектные компании с участием зарубежных инвесторов.
В период 2025–2027 годов планируется запуск объектов с совокупной перерабатывающей мощностью более 10 тыс. тонн отходов в сутки, что позволит вырабатывать значительные объёмы электроэнергии. В частности:
• Ташкентская область: 2 500 тонн отходов в сутки → 390 млн кВт·ч в год, объём инвестиций — 240 млн долларов США;
• Андижанская область: 1 500 тонн в сутки → 240 млн кВт·ч в год, инвестиции — 110 млн долларов США;
• Наманганская и Ферганская области: 1 500 тонн в сутки → 227,5 млн кВт·ч в год, инвестиции — 141,5 млн долларов США;
• Кашкадарьинская и Самаркандская области: 1 500 тонн в сутки → 240 млн кВт·ч в год, инвестиции — 150 млн долларов США;
К реализации проектов привлечены крупные международные компании, обладающие многолетним опытом в области «зеленой» энергетики.  Компания China CAMC Engineering Co., Ltd. реализует проекты в Ташкенте, Ташкентской и Андижанской областях. Компания China Everbright International Limited осуществит строительство объектов в Наманганской и Ферганской областях. Компания Shanghai SUS Environment Co., Ltd. является партнером по проектам в Самаркандской и Кашкадарьинской областях.
С каждой проектной компанией заключено соглашение с акционерным обществом «Узэнергосотиш» о гарантированном выкупе произведённой электроэнергии сроком на 30 лет. Поставка твердых бытовых отходов будет обеспечиваться Агентством по управлению отходами и развитию циркулярной экономики на аналогичный срок.
Реализация данных проектов направлена на улучшение экологической ситуации, сокращение объемов захоронения отходов, развитие инфраструктуры обращения с отходами и внедрение современных технологий в регионах республики.