2025-yil 24-martdagi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Qarorlariga muvofiq, mamlakatimizda maishiy chiqindilarni yoqish orqali elektr energiyasi ishlab chiqarishga ixtisoslashgan yirik investitsiyaviy loyihalar bosqichma-bosqich hayotga tatbiq etilmoqda. Ushbu loyihalar Toshkent shahri, Toshkent, Andijon, Namangan, Fargʻona, Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida amalga oshiriladi. Har bir loyiha uchun xorijiy investorlar ishtirokida alohida loyiha kompaniyalari tashkil etilgan boʻlib, moliyalashtirish bevosita xorijiy investitsiyalar hisobidan amalga oshiriladi.
2025–2027-yillar davomida jami kuniga 10 ming tonnadan ortiq chiqindini qayta ishlash quvvatiga ega obyektlar ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Bu esa katta hajmdagi elektr energiyasini ishlab chiqarish imkonini beradi. Jumladan:
• Toshkent viloyati: 2 500 tonna/kun chiqindi → yiliga 390 million kVt·soat elektr energiyasi, investitsiya hajmi 240 million AQSh dollari;
• Andijon viloyati: 1 500 tonna/kun chiqindi → yiliga 240 million kVt·soat/yil, investitsiya hajmi 110 million AQSh dollari;
• Namangan va Fargʻona viloyatlari: 1 500 tonna/kun chiqindi → yiliga 227,5 million kVt·soat/yil, investitsiya hajmi 141,5 million AQSh dollari;
• Qashqadaryo va Samarqand viloyatlari: 1 500 tonna/kun chiqindi → yiliga 240 million kVt·soat, investitsiya hajmi 150 million AQSh dollari;
Loyihalarni amalga oshirishda "yashil energetika" sohasida koʻp yillik tajribaga ega boʻlgan yirik xalqaro kompaniyalar ishtirok etmoqda. Xususan, China CAMC Engineering Co., Ltd. Toshkent shahri, Toshkent viloyati va Andijon viloyatlarida, China Everbright International Limited Namangan va Farg‘ona viloyatlarida, Shanghai SUS Environment Co., Ltd. esa Samarqand va Qashqadaryo viloyatlaridagi loyihalarda hamkor sifatida ishtirok etmoqdalar.
Har bir loyiha kompaniyasi bilan “Oʻzenergosotish” AJ oʻrtasida ishlab chiqarilgan elektr energiyasini 30 yil davomida kafolatli xarid qilish boʻyicha shartnomalar imzolangan. Maishiy chiqindilar yetkazib berilishi esa shu muddatga teng asosda Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi tomonidan taʼminlanadi.
Ushbu loyihalar ekologik vaziyatni yaxshilash, chiqindilarni ko‘mish hajmini kamaytirish, chiqindilar bilan ishlash infratuzilmasini rivojlantirish va hududlarda zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga xizmat qiladi.

In accordance with Presidential Decrees dated March 24, 2025, the Republic of Uzbekistan is launching a series of large-scale investment projects to generate electricity by incinerating municipal solid waste. These projects are going to be implemented in Tashkent city, Tashkent, Andijan, Namangan, Fergana, Samarkand and Kashkadarya regions. The source of investment is foreign direct investment, and each project involves the creation of a separate company with the participation of international investors.
Between 2025 and 2027, Uzbekistan plans to commission waste-to-energy plants with a total processing capacity of over 10,000 tons of waste per day, enabling the generation of substantial amounts of electricity.
• Tashkent region: Processes 2,500 tons/day of waste → generates 390 million kWh/year, with an investment of 240 million USD;
• Andijan region: Processes 1,500 tons/day of waste → generates 240 million kWh/year, with an investment of 110 million USD;
• Namangan and Fergana regions: Process 1,500 tons/day of waste → generate 227.5 million kWh/year, with an investment of USD 141.5 million USD;
• Kashkadarya and Samarkand regions: Process 1,500 tons/day of waste → generate 240 million kWh/year, with an investment of 150 million USD.
Leading international companies with extensive experience in green energy are participating in these projects. China CAMC Engineering Co., Ltd. is implementing the projects in Tashkent city, Tashkent and Andijan regions. China Everbright International Limited is responsible for construction in Namangan and Fergana regions. Shanghai SUS Environment Co., Ltd. is partnering on projects in Samarkand and Kashkadarya regions.
Each project company has signed a 30-year power purchase agreement with “Uzenergosotish” JSC to guarantee the sale of generated electricity. The Waste Management and Circular Economy Development Agency will provide a guaranteed supply of municipal solid waste for the specified time period.
These projects are expected to significantly enhance environmental sustainability by reducing landfill waste, modernizing waste management infrastructure, and introducing advanced technologies throughout Uzbekistan.