O‘zbekiston raqamli ekotizimi Uzum va ilg‘or raqamli infratuzilma bo‘yicha global yetakchi kompaniya DataVolt o‘rtasida strategik hamkorlik memorandumi imzolandi. Hamkorlik O‘zbekistonning raqamli infratuzilmasini rivojlantirish va bulutli xizmatlarni kengaytirish uchun sharoit yaratishga qaratilgan.
Hamkorlik O‘zbekistonning raqamli infratuzilmaning mustahkamlanishi hamda xalqaro standartlarga mos bulutli yechimlarning joriy qilinishiga xizmat qiladi. Uzum uchun ushbu sheriklik texnologik salohiyatni kengaytirish va taqdim etilayotgan xizmatlar sifatini yanada yuksaltirish imkoniyatini beradi.
“Mahalliy raqamli infratuzilmani rivojlantirish O‘zbekiston iqtisodiyotini raqamlashtirishni jadallashtirish va mamlakatimizning mintaqaviy IT-xab sifatidagi mavqeini mustahkamlashning asosiy omilidir. Bizni DataVolt bilan nafaqat mamlakat salohiyatiga bo‘lgan ishonch, balki ushbu salohiyat uchun zarur bo‘lgan poydevorga sarmoya kiritishga tayyorlik birlashtiradi: odamlar, "temir", xizmatlar”, — deydi Uzum ekotizimi asoschisi va bosh direktori Djasur Djumayev.
"Uzum bilan hamkorligimiz DataVolt kompaniyasining O‘zbekistonni raqamli transformatsiya qilishga ko‘maklashish yo‘lidagi muhim bosqichdir. Uzumning raqamli xizmatlar bozoridagi yetakchiligini DataVoltning barqaror raqamli infratuzilmani yaratish bo‘yicha tajribasi bilan birlashtirib, biz mamlakatda global darajadagi bulutli va sun’iy intellekt yechimlari uchun poydevor yaratmoqdamiz. Biz O‘zbekiston raqamli iqtisodiyotining o‘sishini tezlashtirish uchun Uzum bilan hamkorlik qilishdan mamnunmiz” — dedi DataVolt kompaniyasining rivojlanish bo'yicha bosh direktor o'rinbosari Anil Vijayachandran.
Uzum va DataVolt o‘rtasidagi qo‘shma loyihalar xususiy sektor samaradorligini oshirish hamda davlat boshqaruvi tizimida samarali yechimlarni joriy etishda amaliy natijalar berishi kutilmoqda.
DataVolt — data-markazlarini ishlab chiquvchisi, boshqaruvchisi va operatori bo‘lib, tiklanuvchi energiya infratuzilmalari va “yashil” yoqilg‘i asosidagi ilg‘or texnologik yechimlarni taklif etadi. Kompaniyaning bosh ofisi Saudiya Arabistonida joylashgan bo‘lib, hozirda AQSh, O‘zbekiston, Hindiston va BAAda ofislari faoliyat yuritmoqda. DataVolt, shuningdek, Yaqin Sharq, Afrika va Osiyo bozorlarida faoliyatini izchil kengaytirmoqda.
Uzum — O‘zbekistonning yetakchi raqamli ekotizimi bo‘lib, fintech, elektron tijorat va bank xizmatlarini qamrab oladi. Ekotizim tarkibida onlayn savdo maydonchasi, tez yetkazib berish xizmati, klassik va raqamli bank, BNPL-xizmati, avtomobil xaridi uchun platforma hamda tadbirkorlar uchun maxsus mobil ilova mavjud. Bugungi kunda Uzum xizmatlaridan O‘zbekistonning 17 milliondan ortiq aholisi foydalanmoqda.

Цифровая экосистема Узбекистана Uzum и глобальный разработчик устойчивой, передовой цифровой инфраструктуры DataVolt подписали меморандум о стратегическом партнерстве. Документ направлен на развитие цифровой инфраструктуры Узбекистана и создание условий для масштабирования облачных сервисов.
Сотрудничество позволит укрепить цифровую инфраструктуру и ускорить внедрение облачных решений. Для Uzum партнёрство станет возможностью расширить технические возможности и повысить качество предоставляемых решений.
«Развитие локальной цифровой инфраструктуры — ключ к ускорению цифровизации экономики Узбекистана и укреплению позиций нашей страны как регионального IT-хаба. Нас с DataVolt объединяет не только вера в потенциал страны, но и готовность инвестировать в необходимый для этого потенциала фундамент: людей, «железо», сервисы», — говорит Джасур Джумаев, основатель и генеральный директор экосистемы Uzum.
«Наше партнёрство с Uzum является важной вехой на пути DataVolt к содействию цифровой трансформации Узбекистана. Объединив лидерство Uzum на рынке цифровых сервисов с экспертизой DataVolt в создании устойчивой цифровой инфраструктуры, мы закладываем основу для мирового уровня облачных и AI-решений в стране. Партнёрство с Uzum открывает новые перспективы для ускоренного роста цифровой экономики Узбекистана» — Анил Виджаячандран, заместитель директора по развитию DataVolt.
Совместные проекты Uzum и DataVolt станут примером того, как внедрение облачных решений способствует повышению продуктивности частного сектора и эффективности государственных структур.
DataVolt — разработчик, владелец и оператор центров обработки данных, интегрирующий специализированные высокодоступные решения возобновляемой энергетической инфраструктуры и «зеленое» топливо. Штаб-квартира компании находится в Саудовской Аравии, в настоящее время офисы расположены в США, Узбекистане, Индии и ОАЭ. Также DataVolt активно расширяет свою деятельность на рынки Ближнего Востока, Африки и Азии.
Uzum — цифровая экосистема Узбекистана, объединяющая финтех, электронную коммерцию и банковские сервисы для физических лиц и малого и среднего бизнеса: маркетплейс, сервис экспресс-доставки, классический и цифровой банки, BNPL-сервис, платформу для покупки автомобилей, а также приложение для предпринимателей. Ежемесячно сервисами Uzum пользуются более 17 миллионов жителей Узбекистана.