Koʻp qirrali Oʻzbekiston-Ozarbayjon hamkorligining jadal rivojlanayotgani qayd etildi. Keyingi 5 yilda oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi 3 barobar, joriy yil boshidan buyon esa yana 20 foizga oshdi. Ikki davlat rahbarlari tomonidan qo‘yilgan vazifa – yaqin kelajakda tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha faol ishlar olib borilmoqda.
Iqtisodiyotning eng ustuvor tarmoqlari – energetika va shaharsozlikdan tortib mashinasozlik, to‘qimachilik va ipakchilikdan qishloq xo‘jaligigacha bo‘lgan sohalarda sarmoyaviy hamkorlik ko‘lami kengaymoqda. O‘zbekistonda “Pasha Holding”, “Matanat”, “Sarda Group”, “Sokar” kabi eng yirik Ozarbayjon kompaniyalari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Oʻz navbatida, Oʻzbekistonning “Global Textile”, “Azsilk”, “Businesstex” kabi kompaniyalar Ozarbayjon hududlarida faoliyat yuritmoqda.
Investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirishning harakatlantiruvchi kuchi bo‘lgan Qo‘shma investitsiya kompaniyasi ishga tushirildi. Yengil va oziq-ovqat sanoati, yashil energetika, sog‘liqni saqlash va boshqa sohalarda aniq loyihalar portfeli shakllantirildi.
Forum yakunlari boʻyicha infratuzilmani rivojlantirish va shahar qurilishi, yangi logistika markazlari, taʼlim obyektlari, hamkor mamlakatlarda sanoat birlashmalarining vakolatxonalarini ochish boʻyicha ikki tomonlama hujjatlar imzolandi, shuningdek, hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha aniq vazifalar va ularni amalga oshirish muddatlari aks etgan qoʻshma “Yoʻl xaritasi” qabul qilindi.

Отмечены прорывные темпы развития многопланового узбекско-азербайджанского взаимодействия. За последние 5 лет взаимный товарооборот увеличился в 3 раза, а с начала этого года показатель вырос еще на 20%. Обе страны активно работают для достижения поставленной лидерами государств цели – доведение объёмов взаимной торговли до 1 млрд долларов в ближайшее время.
Расширяются масштабы инвестиционного сотрудничества в самых приоритетных отраслях экономики – от энергетики и градостроительства до машиностроения, от текстильной и шёлковой промышленности до сельского хозяйства. В Узбекистане успешно работают крупнейшие азербайджанские компании – «PASHA Holding», «MATANAT», «SARDA Group», «SOCAR» и многие другие. В свою очередь, такие крупные узбекские компании, как «Global Textile», «AZ Silk», «BIZNESTEKS» активно представлены в регионах Азербайджана.
Запущена работа совместной Инвестиционной компании, которая стала локомотивом расширения инвестиционного взаимодействия. Сформирован конкретный портфель проектов в лёгкой и пищевой промышленности, зеленой энергетике, здравоохранении и других сферах.
По итогам форума подписан солидный пакет двусторонних документов в сферах инфраструктурного развития и строительства городов, создания новых логистических центров, образовательных учреждений, представительств отраслевых объединений в странах-партнёрах. Также принята совместная «Дорожная карта», в которой нашли своё отражение конкретные задачи по развитию сотрудничества и сроки их реализации.