O'zbekistonning 2030 yilgacha bo'lgan strategiyasi oxirgi o'n yil davomida o'rta daromadli mamlakat maqomiga erishishni nazarda tutadi. Bunga radikal islohotlar dasturi orqali erishish mumkin, bu dastur iqtisodiyotni liberallashtiradi, chet el investitsiyalarini jalb qiladi, mamlakatning texnologik salohiyatini va strategik infratuzilmasini sezilarli darajada kengaytiradi va biznes uchun regulyator yuklarni kamaytiradi.
Bundan tashqari, to'g'ridan-to'g'ri chet el investorlari uchun taqdim etilgan ishonchli rag'batlar aniq natijalarni berayapti: mamlakatdagi erkin iqtisodiy zonalarda ishlayotgan xalqaro kompaniyalar 10 yilgacha bo'lgan davr uchun soliq imtiyozlarini olishadi, to'g'ridan-to'g'ri chet el investitsiyalari bo'lgan korxonalar esa mulk, suvdan foydalanish va yer soliqlarida 7 yilgacha imtiyozlardan foydalanadi.
01
Yalpi ichki mahsulotni (YIM) 160 milliard AQSh dollarigacha va aholining daromad darajasini 4 ming AQSh dollarigacha yetkazish
02
Inflatsiya ko'rsatkichini yiliga 5-6% darajasida saqlash
03
Erkin aylanayotgan qimmatli qog'ozlar bozorining hajmini 8 milliard AQSh dollarigacha oshirish
04
Qiymati 250 milliard AQSh dollarga teng investitsiyalarni jalb qilish
05
Har yili asosiy vositalarga qilinadigan investitsiyalar hajmini o'rtacha 7% ga oshirish
06
500 dan ortiq strategik ahamiyatga ega texnologik va infratuzilma loyihalarini amalga oshirish
Mintaqadagi liberal soliq rejimidan tashqari, O'zbekistonning eksporti katta deregulatsiya jarayoniga kirish bilan tezlashmoqda, bunda 130 dan ortiq ruxsatnomalar va litsenziyalar, shuningdek, eksport qilinayotgan tovarlar va xizmatlar uchun barcha bojxona yig'imlari bekor qilinmoqda. Hukumatning xususiylashtirish dasturi ham muhim yutuqlarga erishdi, davlat aktivlarini 1 milliard AQSh dollaridan ortiq summaga sotish va 17 milliard AQSh dollarini tashkil etuvchi loyihalarni amalga oshirishni qo'llab-quvvatlovchi davlat-xususiy sheriklik to'g'risidagi qonunni qabul qilish bilan ajralib turdi.
Bundan tashqari, O'zbekiston vizasiz rejim o'rnatilgan mamlakatlar sonini 9 tadan 93 tagacha oshirgan holda, butun dunyodan talantlar va investitsiyalarni jalb qilmoqda. 2030 yilgi strategiyaning muhim jihatlaridan biri investorlarga himoya qilishni sezilarli darajada kengaytirish, ularning huquqlarini ta'minlash va Toshkent xalqaro arbitraj markazini tashkil etishdir.
Logo
Supported byLogo
Invest.gov.uz инвестиция портали материалларидан асил манба ва Порталга ҳавола кўрсатилмаган ҳолда ҳар қандай фойдаланиш (кўпайтириш, чоп этиш, нусхалаш, қайта чоп этиш, тарқатиш, таржима қилиш, эфирга узатиш, қайта ишлаш ва тарқатишнинг бошқа усуллари) қатъиян ман этилади.

Стратегия 2030 Основные моменты
Стратегия Узбекистана на период до 2030 года предусматривает достижение к концу десятилетия статуса страны с уровнем дохода выше среднего. Этого можно достичь посредством радикальной программы реформ, которая либерализует экономику, привлекает иностранные инвестиции, значительно расширяет технологический потенциал страны и стратегическую инфраструктуру, а также снижает регуляторную нагрузку на бизнес.
Стимулы для привлечения прямых иностранных инвесторов в страну уже дают несомненные результаты: международные компании, работающие в свободных экономических зонах (СЭЗ) страны, получают налоговые льготы сроком до 10 лет, а предприятия с прямыми иностранными инвестициями пользуются льготами по налогам на имущество, водопользование и землю - сроком до семи лет.
01
Довести ВВП до 160 млрд долл. США и уровень дохода на душу населения до 4 тыс. долл. США.
02
Обеспечение показателя инфляции на уровне 5-6% в год.
03
Увеличение объёма рынка свободно обращающихся ценных бумаг до 8 млрд долл. США.
04
Привлечение инвестиций на сумму 250 млрд долл. США.
05
Обеспечение роста объёма инвестиций, ежегодно вкладываемых в основные средства, в среднем на 7%.
06
Реализация более 500 стратегически значимых технологических и инфраструктурных проектов.
Развитие экспорта Узбекистана ускоряется благодаря как либеральному налоговому режиму, так и реализации крупной программы дерегуляции с отменой более 130 разрешений и лицензий, а также всех таможенных пошлин на экспортируемые товары и услуги. Правительственная программа приватизации также отметила важные вехи с продажей государственных активов на сумму более 1 млрд долл. США и принятием закона о ГЧП, способствующего реализации проектов на сумму 17 млрд дол. США.
Более того, увеличив число стран, с которыми Узбекистан имеет безвизовый режим, с 9 до 93, страна привлекает таланты и инвестиции со всего мира. Важнейшим аспектом Стратегии 2030 стало существенное расширение защиты инвесторов, обеспечение защиты их прав и учреждение Ташкентского международного арбитражного центра.
Logo
Supported byLogo
Любое использование (воспроизведение, публикация, копирование, перепечатка, распространение, перевод, трансляция, переработка и иные способы распространения) материалов Инвестиционного портала Invest.gov.uz, без указания первоисточника и ссылки на Портал, строго запрещено