O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi Avstraliyaning Allied Green Ammonia kompaniyasi bilan yashil karbamid, barqaror aviayoqilg‘i va yashil dizel ishlab chiqarishga qaratilgan integratsiyalashgan energiya loyihasini amalga oshirish bo‘yicha kelishuv imzoladi.
Kelishuv Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan IV Toshkent Xalqaro Investitsiya forumida doirasida imzolanib, O‘zbekistonning barqaror sanoat rivoji bo‘yicha mintaqaviy markazga aylanish yo‘lida muhim bosqich bo‘lib xizmat qiladi.
Ushbu hamkorlik O‘zbekistonning global dekarbonizatsiya jarayonlaridagi o‘rnini mustahkamlab, innovatsiyalar, sirkulyar iqtisodiyot va investitsiyalar sohasidagi yetakchiligini namoyon etadi.
Ma’lumot uchun: 2025-yil 8-aprel kuni Birlashgan Arab Amirliklarining Abu-Dabi shahrida bo‘lib o‘tgan XIV Yillik Investitsiyaviy Majlis (AIM Congress 2025) doirasida Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi va AGA o‘rtasida Anglashuv memorandumi imzolangan edi.

Министерство инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан подписало Соглашение о разработке проекта с ведущим австралийским разработчиком инфраструктуры чистой энергетики Allied Green Ammonia (AGA). Проект подразумевает создание предприятия по производству зелёной мочевины и устойчивого авиатоплива (SAF) в Узбекистане.
Подписание соглашений состоялось в рамках IV Ташкентского Инвестиционного Форума и стало важным шагом в реализации стремления Узбекистана к статусу регионального центра устойчивого промышленного развития, а также соответствует стратегии международного расширения AGA.
Данная инициатива подчеркивает растущую роль Узбекистана в глобальной повестке по декарбонизации через продвижение инноваций, циркулярной экономики и устойчивого развития, основанного на инвестициях.
Для информации: 8 апреля 2025 года в рамках XIV Ежегодного инвестиционного форума (AIM Congress 2025), проходившего в г. Абу-Даби, ОАЭ, между Агентством по привлечению иностранных инвестиций и компанией AGA был подписан Меморандум о взаимопонимании.